Papoušek nádherný

Základní informace

Latinský název Polytelis swainsonii
Alternativní název Papoušek Barrabandův
Čeleď Psittaculidae
Velikost 40 - 42 cm, 132 - 157 g
Délka života 15 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ne
CITES CITES II, B - bez povinnosti vést písemné záznamy o obchodu a o chovu

O druhu

Papoušek nádherný je oblíbeným druhem zájmových chovatelů. Pochází z jihovýchodní Austrálie, kde žije nejčastěji v malých hejnech. Ačkoliv dle IUCN jde o málo dotčený druh, ve své domovině je chráněný, protože byl zaznamenán pokles populace. 

Popis a charakteristika

Papoušek nádherný je opravdu “nádherný”. U tohoto druhu je znatelný pohlavní dimorfismus - zbarvení samce a samice se liší. 

Samec je oproti samičce barevnější. Má výraznou zelenou barvu a jeho čelo, krk a tváře jsou žluté. Na krku ho zdobí pod žlutým zbarvením červený pásek. Zbarvení samice není tak jasné. Střídá se u ní zelená a šedozelená barva. Mladí ptáci jsou podobní samičkám. Samečci se začínají vybarvovat okolo 5 - 6 měsíců, ale přepeřují do finálního dospělého šatu až v roce, v roce a půl. 

Je rozšířený na území Nového Jižního Walesu a Viktorie. Obývá především suché lesy a zdržuje se u vodních ploch, kde vyhledává doupné stromy, ve kterých hnízdí.

Jedná se o milého svěřence, který si na svého chovatele zvykne i při chovu ve voliéře a chov ve voliéře je jasnou volbou v případě, kdy chce chovatel docílit odchovů.

Jak chovat

Jsou to odolní ptáci a pokud se chovají v prostorné voliéře, tak také snášenliví i s dalšími druhy. Samičky pohlavně dospívají dříve než samci a to již ve věku okolo 1 roku. Samci pak až okolo 2 - 3 let. 

Pokud chceme, aby ptáci zahnízdili, musíme jim nabídnout vhodnou budku. Budka by měla mít rozměry základny 30 cm a její výška se doporučuje okolo 100 cm. První rok lze ptákům nabídnout více budek, aby si mohli sami vybrat, která je pro ně nejlepší. Pokud si budku vyberou, jen neochotně přijímají novou.  

Samička snáší 4 - 6 vajec, které inkubuje přibližně 20 dní. Mláďata opouští budku ve věku 28 - 35 dní a další dva týdny je ještě rodiče přikrmují, než se úplně odstaví. Mláďata lze s rodiči ponechat ve voliéře za předpokladu, že nemají další snůšku, o kterou se musí starat.

Nároky na prostor

Jedná se o papoušky, kteří jsou vhodnější do venkovních voliér. Jsou odolní a tak mohou být bez temperovaného zimoviště. Je ale důležité, aby měli závětří, kam se mohou schovat před sněhem, deštěm a větrem. Suchá zima jim nevadí. Na zimu je také lepší obměnit bidla a nabídnout jim silnější, nestává se pak, že by měli omrzlé prsty.

Délka proletové části by měla být alespoň 3 - 4 m, jsou to velmi dobří letci a opravdu si prostor k letu užívají.  Vybavení by mělo být spíše přírodního charakteru - větve a parkosy, pravidelně měněný okus, nádoba na vodu a na koupání, případně mlžení. 

Potrava a krmení

V přírodě se živí především semeny trav, ovocem, bobulemi a pupeny, což se promítá i do krmné dávky. Základem je směs zrní pro papoušky, které obsahuje slunečnici, proso, oves, lesknici, kardi atd., které můžeme nabízet i v naklíčené podobě. Nesmíme zapomínat na ovoce, zeleninu a zelené krmení. Vhodná a dostupná jsou například jablka, hrušky, broskve, meruňky, mrkev, červená řepa, salát, brokolice. Ze zeleného krmení se jedná i o rostliny, které můžeme nalézt v přírodě - smetánka lékařská, mléč zelný, ptačinec žabinec, dále květ měsíčku, afrikány a okus. Jako okus se nejvíce hodí větve ovocných stromů, bezu. Ptáci uvítají, pokud na nich budou i květy a mladé pupeny.

V období rozmnožování se přidává vaječná míchanice, kterou si chovatel může připravit sám, ale lze ji také zakoupit již připravenou ve specializované prodejně. Důležitou součástí výživy je grit, který pomáhá při trávení potravy, čerstvá voda a sépiová kost. Samozřejmě lze přidávat i vitamínové a minerální doplňky.

Zdraví / nemoci

Papoušek nádherný je odolný pták, ale samozřejmě i u něj mohou propuknout běžná onemocnění, které postihují exotické ptactvo. Chovatel obvykle pozná, pokud se jedinec chová nestandardně a pak je nejlepší volbou navštívit veterinárního lékaře. Papoušek se může nakazit od nového chovance při nedodržení karantény, od volně žijícího ptactva, nebo pokud nejsou dodržená základní hygienická pravidla.

Články - Papoušek nádherný

Papoušek nádherný

Papoušek nádherný

Papoušek nádherný

Jedná se o středně velkého papouška. Papoušek nádherný (lat. Polytelis swainsonii), mezi chovateli nazývaný baraband, patří k běžným obyvatelům našich...

Naše rostliny vhodné pro papoušky
Rudolf Vít

Naše rostliny vhodné pro papoušky

Naše rostliny vhodné pro papoušky

Naše rostliny vhodné pro papoušky Na toto téma bylo už mnoho napsáno, ale je tak široké a užitečné, že si ho opět můžeme připomenout. Větš......

Chov papouška nádherného
Josef Pazdera

Chov papouška nádherného

Chov papouška nádherného

Papoušek nádherný je velice krásný pták, dorůstá velikosti kolem 40 cm a naprosto souhlasím s jeho výstižným názvem “nádherný”. Patří mezi australsk.....

Několik slov chovatelům papoušků
Vlastimil Kytnar

Několik slov chovatelům papoušků

Několik slov chovatelům papoušků

V poslední době přibývá chovatelů papoušků. Není se čemu divit, neboť papoušci jsou ptáci velmi hezcí a po všech stránkách uspokojí každého chovatel.....

Plody z naší přírody papouškům
(FA)

Plody z naší přírody papouškům

Plody z naší přírody papouškům

Plody z naší přírody papouškům Krmení, které dáváme papouškům, je pouze náhrada, protože nejsme schopni jim nabídnout to, co jim poskytuje......

Nezávislý posudek na líheň pro papoušky Octagon 20 Mk firmy Brinsea
Prodejce líhní Brinsea

Nezávislý posudek na líheň pro papoušky Octagon 20 Mk firmy Brinsea

Nezávislý posudek na líheň pro papoušky Octagon 20 Mk firmy Brinsea

Posudek společnosti chovatelů a vystavovatelů - SPBE (Society of Parrot Breeders and Exhibitors, USA) - Todd Edsel....

Náš seriál o krmení
Rudolf Vít

Náš seriál o krmení

Náš seriál o krmení

V jednom německém časopise byl uveřejněn velice pěkný článek o chovu papouška nádherného. Tento druh se v našich voliérách vyskytuje po dlouhá léta......