Ara harlekýn

Ara harlekýn, foto: Shutterstock
Ara harlekýn, foto: Shutterstock
Ara ararauna (vlevo) a ara zelenokřídlý (vpravo), foto: Pixabay

Základní informace

Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Délka života 50 let
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano

O druhu

Ara harlekýn je mezidruhovým křížencem. Vzniká ze spojení ara ararauny a ary zelenokřídlého

Popis a charakteristika

Mezidruhové křížení se dříve stávalo např. ve společných voliérách, kde se nezávisle zapárovali jedinci rozdílných druhů arů a dokázali pak i vyvést mláďata. Dnes, protože jsou různí druhoví hybridi barevně odlišní, a tak pro člověka i atraktivní, se někteří chovatelé vydali touto cestou a cíleně ve svém chovu taková mláďata produkují. Probíhá to především v USA, ale i u nás můžeme v chovech některé křížené ary najít.

Ara “harlequin” je hybrid F1 ary ararauny a ary zelenokřídlé. Název vystihuje jak jeho milou hravou povahu, tak i jeho neobvyklé zbarvení, které je variabilní. Záleží u něj na tom, v jakém rodičovském postavení jsou křížené druhy. Samci mají totiž dominantní geny. Pokud je otcem ara ararauna, bude mít “Harlequin” spíše červenooranžová prsa a břicho. Pokud je otec ara zelenokřídlý, bude mít prsa a břicho spíše světlejší oranžové odstíny.

Jsou to inteligentní papoušci, kteří si dokáži osvojit i 15 slov. Jejich povaha je velmi klidná a společenská. Nicméně správná socializace od raného mládí je velmi důležitá, neupřednostňují pak totiž např. pouze jednoho člena domácnosti, nebo pouze jedno pohlaví.

Jak chovat

Je potřeba počítat s tím, že pokud má být papoušek v dobré psychické kondici, je nutné se mu věnovat dostatek času. V případě kdy nemají dostatečnou mentální stimulaci a kontakt, snadno upadají do depresí, které mohou končit i sebepoškozováním a nevratnými psychickými problémy, které se s papouškem mohou táhnout celý život a ten může být opravdu dlouhý. Arové se mohou dožívat 50 i více let.

Nároky na prostor

Jako mazlíček je “harlequin” chovaný většinou v domácnostech a to ve velkých pevných klecích, nebo v pokojových voliérách. Hlavní by měla být funkčnost a odolnost. Velcí papoušci dokáží vyprodukovat mnoho odpadu a tak by budoucí chovatel měl myslet na to, aby bylo vše snadno omyvatelné. Vybavení v podobě přírodních bidel by mělo jít snadno obměnit (papoušci bidla lehce rozštípou, když mají dlouhou chvíli). Papoušek může mít v domácnosti i vyhrazené místo v podobě ptačího stromu, ale pokud je navolno, vždy potřebuje dohled, aby nedošlo ke zranění. Další možností je např. “letní bydlení” ve venkovní voliéře a řada chovatelů arů a dalších velkých papoušků se věnuje tzv. volnoletectví.

Potrava a krmení

Krmení by mělo být stejné jako u jiných arů. Krmná dávka rozdělené do dvou až tří dílů, které se podávají během dne (ráno - odpoledne - večer). Ráno se většinou podává směs druhů ovoce a zeleniny, odpoledne a večer pak směs různých semen a ořechů. Důležité jsou i čerstvé větve, které papouška zabaví a může si o ně obrušovat zobák. Jako zpestření pak mohou dostávat např. jedlé květy a jednou týdně vařené vejce, vaječnou míchanici, nebo sušený hmyz a luštěniny, aby měli dostatek bílkovin. Čistá voda a grit by měly být samozřejmost.

Zdraví / nemoci

Jako ostatní arové i “harlequin” může trpět nějakým onemocněním, ať už jde o PDD, psitakózu, bakteriální, plísňové infekci, či přerůstání zobáku. Chovatel by měl vyhledat veterinárního lékaře specializovaného na ptáky ještě před pořízením papouška a tak mu zajistit v případě potřeby rychlé a kvalitní ošetření.

Články - Ara harlekýn

Papoušci rodu ARA
Rudolf Vít

Papoušci rodu ARA

Papoušci rodu ARA

Rod Ara zahrnuje vedle několika druhů menší velikosti, největší papoušky vůbec. Jediný kakadu arový ze severní Austrálie je předstihuje. Arové jsou......