Raroh velký

Základní informace

Latinský název Falco cherrug
Čeleď Falconidae (Sokolovití)
Velikost 47-55 cm
Délka života 15 let
Náročnost vyšší - vhodný pro sokolnictví
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ne
CITES CITES II, A, je také třeba povolení dle české legislativy (především zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny)

O druhu

Je to blízký příbuzný sokola stěhovavého a do jisté míry je mu i podobný. Je však o něco mohutnější. Vzácně hnízdí i u nás, zvláště na jižní Moravě. Uvádí se, že v počtu 8 –12 párů. 

Nutno však vzít v úvahu, že naše území leží na samém západním okraji jeho oblasti rozšíření. Je to spíše druh východní. Je tam i částečně tažným ptákem. Anglická literatura jej někdy neuvádí ani jako evropský druh (Rob Hume). 

Popis a charakteristika

V letu jej lze snadno se sokolem i zaměnit, když jeho silueta je podobná. Není však tak výrazně barevný jako samec sokola stěhovavého. Raroh velký je zbarven spíše do hněda. Spodní strana těla je podélně skvrnitá. I on však má viditelný tmavý „vous“ od oka směrem dolů, ne však celou hlavu tmavou. 

Samice je opět větší jak samec, když její váha je udávána na 970-1130 g, samce na 820-890 g.

Jak chovat

Raroh je mezi sokolníky vcelku oblíbeným ptákem. Jeho způsob lovu není zcela totožný se zvyklostmi sokola. Loví jak ptáky, tak i dostupné savce. Dokáže ulovit i sviště. 

Většina ptáků se drží v zajetí sokolnickým způsobem na úvaze. Je to způsob, který umožňuje ptákům, sice omezený, ale do jisté míry volný pohyb. V malé voliéře ptákům hrozí zranění o pletivo při náhlém vyrušení. Nemůžete celoročně držet ptáky v páru. 

Mláďata se sice odchovávají, je to však náročný proces a používá se i umělá inseminace. 

Nároky na prostor

I při úvazu na stanovišti pod širým nebem je zapotřebí počítat s větším prostorem.

Potrava a krmení

Všichni dravci vyžadují část kořisti (zejména ptáci a hlodavci vhodné velikosti) se zbytky peří a srsti, což jim pomáhá udržovat jejich zažívací trakt ve správně kondici. 

Zdraví / nemoci

Povrch sedáku ptáků nesmí být hladký, protože by mohly vznikat otlaky nohou. Používá se povrch z umělé hmoty, podobný řídkému kartáči.

Články - Raroh velký

Vzácný raroh jižní z Německa se léčí v záchranné stanici v Rokycanech
Pavel Moulis

Vzácný raroh jižní z Německa se léčí v záchranné stanici v Rokycanech

Vzácný raroh jižní z Německa se léčí v záchranné stanici v Rokycanech

Sameček vzácného raroha jižního, který ulétl německému chovateli, bude dnes kolem čtrnácté hodiny vrácen....