Zvonek zelený

Základní informace

Latinský název Carduelis chloris
Čeleď Fringillidae (Pěnkavovití)
Velikost okolo 15 cm a 30 g
Délka života 6-10 let
Náročnost nízká na chov, rozmnožování je náročnější
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne, je však třeba povolení k chovu ohroženého druhu

O druhu

Malý evropský pták, kterého lidé znají hlavně jako zimního návštěvníka krmítek. Jeho zpěv je pro člověka zcela nelibozvučný, proto jej neznáme jako klecního ptáka. 

V Evropě je v mírném pásmu všeobecně rozšířeným, ale nenápadným ptákem. Samce od samice lze rozlišit pohledem. Není to snášenlivý pták. Od krmítka odhání třeba i sýkory.

Popis a charakteristika

Pták velikosti vrabce, zavalitější postavy stehlíka. Převážně zelené barvy, se žlutou v křídlech. Samice jsou zbarvené více došeda, mláďata jsou skvrnitá. Na území výskytu vytváří 4 zeměpisné formy, které se vnějším vzhledem liší jen málo. V současnosti je vyšlechtěno více barevných mutací.

Jak chovat

Zásadně po párech a ve větším prostoru. Jsou to ptáci poměrně nesnášenliví, zvláště pak při hnízdění. K chovu je zapotřebí povolení k chovu chráněných ptáků.

Nároky na prostor

Nejsou nároční na prostor, ale pokud chcete dosáhnout odchovů, je nutná venkovní voliéra s keři. Venku je však můžete chovat celoročně.

Potrava a krmení

Jsou to ptáci zásadně zrnožraví. Krmíme směsí pro divoké ptáky jako základem. Potom slunečnicí a semencem, které nemusíme drtit (mají silný zobák). Podáváme také zelené krmení. Vaječnou míchanici se musí naučit brát. V přírodě žerou v zimě semena šípků, dužina je pro ně odpad. Důležitý je grit.

Zdraví / nemoci

V klecích a voliérách jsou výrazně odolní. V přírodě jsou v poslední době napadáni bičenkou drůbeží. Mláďata ve voliérách jsou silně napadána roztoči. Tito parazité po úhynu hostitele jeho tělo opouštějí.

Články - Zvonek zelený

Zvonek zelený evropský
Rudolf Vít

Zvonek zelený evropský

Zvonek zelený evropský

Tento ptačí druh patřil k mým prvním chovancům. Sám jsem si ho odchytil a navykl na chov v kleci. Byl to velmi odolný a příjemný společník. I dnes s.....

Chov zvonka zeleného a jeho mutací
Mojmír Brázdil

Chov zvonka zeleného a jeho mutací

Chov zvonka zeleného a jeho mutací

• Mladí achátové mutace – 12 dní. • Mladí hnědé mutace – 11 dní. Chov zmíněného druhu co do náročnosti nepatří k těm nejobtížnějším a mnozí chovat......

Zvonci

Zvonci

Zvonci

Zvonci jsou drobní zpěvní ptáci, klasičtí zrnožravci, kteří krmí svoje mláďata předtrávenou potravou, kterou jim vyvrhují z volete přímo do zobáku. Sy...