Kanár

Kanár, foto: Shutterstock
Kanár, foto: Shutterstock
Kanár, foto: Shutterstock
Kanár, foto: Shutterstock
Kánár barevný červený mozaikový topasový, foto: Petr Podpěra
Kanár barevný růžový mozaikový topasový, foto: Petr Podpěra
Latinský název Serinus canaria
Alternativní název Kanár domácí, Kanár divoký
Čeleď Fringillidae (Pěnkavovití)
Velikost 11-22 cm (závisí na plemeni)
Délka života 10 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem Ne ve smyslu ochočených papoušků. Naučí se sedat na prst.
Mluvení ne
CITES ne

Původní ptáci z přírody se dnes nechovají. Kanár je plně domestikovaným ptákem, vytvořilo se mnoho plemen tří směrů. Kanáři zpěvní, kanáři barevní, kanáři postavoví. Kanáři barevní jsou míšenci s čížkem ohnivým, který dodal peří červenou barvu.

Popis a charakteristika

Současní klecní kanáři jsou ptáci rozmanitého vzhledu postav i barev peří. Nejmenším je plemeno Razaespagnol o délce těla 11 cm, největším plemeno Pařížský trubač. Mohou být hladkého i zkadeřeného opeření. 

Zpěvní kanáři jsou šlechtěni v dokonalosti zpěvu a na jejich vzhledu tolik nezáleží. Barevní kanáři jsou tříděni do skupin podle zbarvení podle mezinárodního klíče.

Jak chovat

Kanáři se chovají spíše v menších klecích a jejich chov se liší podle toho, jakým směrem se šlechtí. Většinou se však drží v kleci osamoceně jak zpěváci.

Nároky na prostor

Kanár je zcela nenáročný, nevyžaduje velký prostor. Záleží na tom jaké je to plemeno. Klec pro jednoho zpěvného kanára měla rozměry asi 30x20x20 cm. Pro velká plemena jsou předepsány i klece, ve kterých se ptáci vystavují.

Potrava a krmení

Kanár je semenožravý pták a jako základní krmení je vhodná běžně prodávaná směs semen, které se říká směs pro kanáry, lidově kanárfutr. Dále je vhodné zelené krmení, vaječná míchanice s mrkví, jablko, piškot. Ptáci s červenou barvou v peří vyžadují speciální přípravky.

Zdraví

Zásadně nevystavovat průvanu. Kanáři často trpí parazity typu čmelíků i vápenkou. Specialitou jsou parazité vzdušných vaků, lidově sípání.