Lori malý

Základní informace

Latinský název Glossopsitta pusilla
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 15 cm
Délka života 20 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Je to papoušek podčeledi loriové pocházející z východní až jižní Austrálie a také Tasmánie. Austrálie však již dlouhá desetiletí jakýkoliv vývoz ptáků ze svého území nepovoluje. Protože i v časech před tímto zákazem nebyl do Evropy dovážen, až snad na malé výjimky, nebyl tady ani odchován. V Evropě jej tudíž ani v současnosti nehledejte.

Popis a charakteristika

Menší pták asi velikosti našeho drozda, celkově po těle zeleně vybarvený, s červenou přední částí hlavy. Na vrchu hlavy má zeleň tmavší, na břiše spíše dožluta. Vzadu na krku růžovofialový pás. Zobák má tmavý až černý. Samice je stejně zbarvená jako samec.

Jak chovat

V Austrálii prý patří k oblíbeným klecním chovancům a také z tohoto kontinentu jsou popisovány jeho odchovy, a to jak ze zoologických zahrad, tak od soukromníků. Mimo Austrálii měli být tito ptáci odchováni v Jižní Africe. Musíme však brát v úvahu, že ptáci byli odchováni ve stejném podnebí, kde žijí v přírodě. Mají to být snášenliví ptáci, a to i k menším ptákům, než jsou sami.

Nároky na prostor

Již vzhledem ke své velikosti nemají zvýšené nároky na prostor. Zprávy o jejich odchovech však hovoří o tom, že úspěchu bylo dosaženo převážně ve větších voliérách o délce pěti metrů. 

Potrava a krmení

V podstatě stejný systém krmení jako u všech loriů. Potrava se podává kašovitá, chovatelé ji většinou mixují. Složení může být opravdu pestré, od mixovaných banánů a ovoce přes piškoty, med, mléko, až po dětskou výživu. Pod jménem Nekton se prodává již připravená.

Zdraví / nemoci

Nutné je klece a voliéry čistit co nejčastěji. Jejich trus je řídký a lepivý. Na to se musí chovatel zaměřit a také připravit. Důležitá je možnost koupání i sprchování. 

Články - Lori malý

Čeleď Loriovitých - Lorinae
Mgr. Jan Sojka

Čeleď Loriovitých - Lorinae

Čeleď Loriovitých - Lorinae

Vzhledem k tomu, že u nás stále více roste obliba papoušků z čeledi loriovitých a dostupná literatura je již zastaralá, dovolte, abych vám seznámil s...

Zkušenosti z chovu lori žlutohřbetého
Rudolf Vít

Zkušenosti z chovu lori žlutohřbetého

Zkušenosti z chovu lori žlutohřbetého

Popis: Samec a samice jsou leskle šarlatově červení s tříhrannou, sytě citrónově žlutou skvrnou na přední části hřbetu se zeleným lemováním. Spodin......

Nebojte se chovat lorie
Rudolf Vít

Nebojte se chovat lorie

Nebojte se chovat lorie

D. Bauer chce v německém časopise AZN 5/99 svými řádky dodat odvahu těm chovatelům, kterým se loriové líbí, ale váhají si je opatřit. Seznamte se blíž...