Nestor kea

Základní informace

Latinský název Nestor notabilis
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 46 cm
Délka života 30 let
Náročnost nižší
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Tento endemit hor Jižního ostrova Nového Zélandu je ojedinělým chovancem zoologických zahrad. Již dr. Karásek psal před válkou, že v soukromých chovech není. Nelze to však vyloučit. 

Existuje dokonce ústav v Rakousku, který se výzkumem jeho chování zabývá. Ptáci totiž vykazují neobyčejnou inteligenci a chování. Hrají míčové hry a předvádí se divákům. Ještě asi před padesáti léty bylo vypláceno zástřelné, dnes jsou chráněni. Je to jediný druh papouška, který žije v alpínském pásmu hor. 

Popis a charakteristika

Šedozeleně zbarvený papoušek je velký asi jako menší slepice. V rozpětí křídel měří okolo jednoho metru. Křídla ze spodního pohledu má červená. Je zvědavý, takže jej chytali do oka na tyči, kdy lovec držel v druhé ruce mrkev. Zobák má dlouhý a horní čelist je zakončena ostrou špičkou. 

Jak chovat

Kea je všežravec, který se krmí od rostlin a semen, bobulí a hlíz přes hmyz až po mršiny vším, co najde. Okolo horských středisek v novozélandských Alpách prohledává odpadkové koše a dává přednost zbytkům jogurtu. 

Je sice největším létavým ptákem Nového Zélandu, ale pohybuje se převážně na zemi. Odchovat v zajetí se je mnohokrát podařilo. 

Nároky na prostor

Velké. Třeba ve Walsrode měla voliéra s kea dobře 6 metrů délku a 3 metry šířku. 

Potrava a krmení

Jsou to všežravci a různé zoo, které je vlastní, mají obvykle sestaveny vlastní receptury. Nechybí vařená rýže ani další přílohy přes zeleninu až po kousky masa a mléčné výrobky. S oblibou trhají kousky gumy, aniž by je požírali. 

Zdraví / nemoci

Nutně potřebují koupání, což při jejich velikosti představuje menší bazének. Vůči chladu jsou odolní, jen potřebují chráněné nocoviště. 

Články - Nestor kea

Nestor kea – přirozený a umělý odchov mláďat

Nestor kea – přirozený a umělý odchov mláďat

Nestor kea – přirozený a umělý odchov mláďat

Nestor kea patří do čeledi papouškovitých a podčeledi nestorové. Tato podčeleď má jeden rod – nestor, kam patří tři druhy: Nestor úzkozobý (Nestor pro...