Čížek ohnivý

Základní informace

Latinský název Carduelis cucullata
Čeleď Fringillidae (Pěnkavovití)
Velikost 10 cm
Délka života 6-8 let
Náročnost vyšší - vyžadují specifické podmínky
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ano, avšak bez povinnosti registrovat obchod a odchovy

O druhu

Drobný ptáček původem z Jižní Ameriky. Pro svoje atraktivní zbarvení byl v Evropě nad míru žádaným chovancem. Proto nebyl na trhu nikdy laciný. Je to však horský pták, nebylo snadné jej chytit a dopravit ve zdraví na jiný kontinent. Přes všechny obtíže byl odchytem vážně ohrožen. Byl natolik kriticky ohrožen a jeho území výskytu silně redukováno, že poslední místa výskytu jsou utajována. 

Dostal se na seznam CITES, ale u odchovů nejsou vyžadována povolení, a to z mnoha důvodů. Je to ikonický pták pro chovatele, protože pomocí křížení s kanárem jsou dnes i mnozí kanáři červení. Pokusy s křížením trvaly více než sto let a prvním, komu se to povedlo, byl slovinský chovatel Aleš Paulin, mimo jiné člen KPEP. Druh nevytváří žádné formy, jsou monotypičtí.

Popis a charakteristika

Drobný zpěvný ptáček kontrastního vybarvení v černé a zářivě červené barvě. Samec má červenou barvu na spodní i horní části těla, hlava, letky a ocas jsou uhlově černé. Samice je na zádech šedá a na hlavě má černou barvu pouze na čele.

Jak chovat

V době hnízdění zásadně po párech. I v mimohnízdní době vyžaduje zvláštní pozornost. Samci jsou vůči sobě mimořádně agresivní a neustále se napadají. Ve společných voliérách, do kterých chovatelé umisťují odchovy, to řeší zvláštními posedy, ze kterých ptáci vidí jen před sebe. Celá stěna byla poseta vpředu otevřenými krabičkami vždy s jedním bidélkem. V chovné kleci je přítomnost dalších ptáků nežádoucí.

Nároky na prostor

Pro chovný pár se doporučuje větší klec asi 100 × 50 × 60 cm výšky.

Potrava a krmení

Jsou to sice zrnožraví ptáci, ale vyžadují speciální směs. Dnes se taková prodává speciálně pro čížky ohnivé. Samozřejmostí jsou další nároky jako voda, grit, zelené krmení, různé klasy ve stadiu mléčné zralosti atd.

Zdraví / nemoci

Jsou to sice horští ptáci, avšak z oblasti tropů. Vyžadují tudíž teplo. Žádný průvan, na to jsou citliví všichni ptáci, tito čížci pak zvláště.

Články - Čížek ohnivý

Čížek ohnivý
Dr. Karel Tvrdý

Čížek ohnivý

Čížek ohnivý

Poslední dobou se ve Fauně objevilo několik článků o chovu tohoto krásného a velice příjemného ptáčka, který se v posledních letech dostává častěji......

Zkušenosti s chovem čížka ohnivého
Rudolf Vít

Zkušenosti s chovem čížka ohnivého

Zkušenosti s chovem čížka ohnivého

Není to tak dlouho, co byl ve Fauně otištěn příspěvek o tomto zajímavém ptáčkovi. Rád bych seznámil naše čtenáře s několika informacemi, které jsem př...

Čížci

Čížci

Čížci

Do okna mi sice svítí slunce jarní silou, že by jeden málem vypochodoval na zahradu jen tak v trenýrkách, teploměr však varuje, bacha, ty blázne, dyť...

Mé zkušenosti s čížkem ohnivým
Pavel Jára

Mé zkušenosti s čížkem ohnivým

Mé zkušenosti s čížkem ohnivým

(Spinus cucullatus) Čížek ohnivý je velký 10 cm. Sameček má černou hlavu, křídla a ocas, břicho a stehna jsou bělavé, ostatní opeření je ohnivě čer......