Amazónek modrohlavý

Základní informace

Latinský název Pionus menstruus
Alternativní název Amazónek černouchý
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 28 cm
Náročnost nižší
Kontakt s člověkem možný
Mluvení možné
CITES CITES II, B

O druhu

Tento druh amazonků je v Evropě nejdéle známý, avšak nikoliv v chovech. Dovážel se do Evropy jen sporadicky a v malých počtech. U nás byl sice vystavován již v roce 1880, ale jinak byl neznámý. 

Pravidelnější dovozy se začaly uskutečňovat až v druhé polovině minulého století. Protože jejich cena byla vysoká, chovatelé se jim začali více věnovat a měli úspěch.

U nás zaznamenal prvoodchov Z. Pichlík v roce 1979. Tento druh má v Jižní Americe nejrozsáhlejší území rozšíření. Od Střední Ameriky přes celou Amazonii až po oddělené území na jihovýchodě Brazílie.

Popis a charakteristika

Záda, křídla, břicho a ocas jsou zelené, hlava a prsa modrošedé, spodní krovky ocasní červené. Na příuší okrouhlá černá skvrna. Zobák tmavý. Jsou popisovány tři zeměpisné formy, které se však liší minimálně. 

Nelze vyloučit existenci kříženců jednotlivých forem v evropských chovech. 

Ačkoliv jsou to ptáci z korun stromů, zaletují pro potravu až do polních kultur, kde mají působit značné škody. Jde především o kukuřici. Žerou především semena, dužinu plodů jen v omezené míře, pokud vůbec. 

Jak chovat

Protože vyžadují především teplo, nelze k nim přistupovat stejně jako k australským druhům papoušků. Amazonci nejsou mistři dálkových letů, proto je můžeme držet i v menších prostorách. 

Krmení podávat na vyvýšených místech, neradi slétávají na zem. Hnízdí v dutinách stromů, i v chovech upřednostňují kmenové budky. Samec i samice jsou stejně zbarvení. Samice má však mít barvy matnější. K určení pohlaví je nutné odborné vyšetření. Držíme je po párech.

Nároky na prostor

Nemají zvýšené nároky na prostor. Je možné držet je i ve velké kleci, alespoň o délce jednoho metru.

Potrava a krmení

Základem je směs semen pro velké papoušky. Není to však stejná směs, jakou se živí v přírodě. Slunečnice, semenec, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves. Krájená kořenová zelenina a ovoce. Různé druhy ořechů a bobule. Větve k okusu. 

Zdraví / nemoci

Nutnost pravidelného koupání. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan. 

Články - Amazónek modrohlavý

Chov amazónků
René Fraňek

Chov amazónků

Chov amazónků

Amazónci rodu Pionus žijí v hejnech na polích a ve vrcholech stromů. Strava sestává z tropického ovoce s jemnou slupkou, borových oříšků, bobulí a obi...

Náš seriál o krmení pro ptáky - Amazónci
Rudolf Vít

Náš seriál o krmení pro ptáky - Amazónci

Náš seriál o krmení pro ptáky - Amazónci

Rod Pionites zahrnuje dva druhy papoušků střední velikosti, Amazónka černotemenného a bělobřichého, kteří jsou domovem v severních územích jižní Ameri...