Kardinál zelený

Základní informace

Latinský název Gubernatrix cristata
Alternativní název Kardinálovec zelený
Čeleď Thraupidae (Tangarovití), starší zdroje uvádí i Emberizidae (Strnadovití)
Velikost 18 cm
Délka života 10 let
Náročnost nižší
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Kardinál zelený je středně velký pěvec pocházející z Jižní Ameriky. Rodové pojmenování kardinál nese v češtině více druhů pěvců z tohoto kontinentu, jsou však řazeni do více rodů, někteří dokonce i do jiné čeledi. 

Původ této nesrovnalosti musíme hledat v historii. Prvním druhem objeveným pro vědu byl po těle celý červený pták s čepičkou. Pro jeho „kardinálskou“ červeň se pojmenování nabízelo samo. Až potom byli objeveni i podobní ptáci a rodové pojmenování bylo převzato. Při dalším zkoumání se zjistilo, že ač podobní, příbuzní moc nejsou. Při řazení do čeledí lze docela dobře předpokládat u některých i další přeřazení. Nicméně jsou to ptáci svým chováním a zaměřením stále podobní spíše strnadům.

Popis a charakteristika

Středně velcí pěvci, do jisté míry příbuzní strnadům. To znamená, že jsou zrnožraví, ale po určitou část roku hmyzožraví a také hmyzem krmí svá mláďata. Kardinál zelený, jak již jeho jméno napovídá, je téměř celý zelený, žlutě a černě kreslený. S nápadnou špičatou čepičkou. Samice je stejně vybarvená jako samec, ale všechny barvy šedší a v okolí oka místo žluté více doběla.

Jak chovat

Lze je odchovat i ve větší kleci, jak se již mnohokrát stalo. Vhodnější je však menší voliéra s keři. Při hnízdění jsou teritoriální, to znamená, že brání okolí hnízda. Proto k nim nelze přiřazovat drobnější astrildovité. V jedné voliéře chováme pouze jeden pár. Lze s nimi držet menší, neagresivní druhy papoušků, jako jsou například neofémy.

Nároky na prostor

Lze chovat i ve větší kleci, lepší je však menší voliéra.

Potrava a krmení

Základním krmením jsou semena. Berou jak semena moučného typu, to znamená proso a jeho odrůdy, tak semena olejnatá. Hmyz, zelené krmení, vaječnou míchanici i drobné granule. Mláďata krmí hmyzem. Do vaječné míchanice někteří chovatelé přidávají drcené granule pro kočky.

Zdraví / nemoci

Vyžadují možnost pravidelné koupele. Venku mohou trpět i vápenkou od divokých ptáků. Občas přidávat do vaječné míchanice směs vitaminů.

Články - Kardinál zelený

Kardinál zelený
Rudolf Vít

Kardinál zelený

Kardinál zelený

Ptáci tohoto druhu patří pro svůj půvab a temperament mezi nejzajímavější v chovatelských zařízeních. Kdo se již jeho chovem zabýval a dokonce doc......

Kardinálovec (kardinál) zelený v přírodě a lidské péči
Yveta Svobodová

Kardinálovec (kardinál) zelený v přírodě a lidské péči

Kardinálovec (kardinál) zelený v přírodě a lidské péči

Kardinálovec zelený patří mezi ohrožené druhy pěvců. Podle Světového svazu ochrany přírody (IUCN – International Union for Conservation of Nature and Natural Resources) je...

Neplánovaný chov kardinála zeleného

Neplánovaný chov kardinála zeleného

Neplánovaný chov kardinála zeleného

Každý, kto chová exotické vtáctvo, sa s týmto druhom už určite aspoň raz stretol na chovateľskej burze alebo výstave. Ide o 18 centimetrov veľkého vtá...

Kardinál zelený (Gubernatrix cristata) v Zoo Ostrava

Kardinál zelený (Gubernatrix cristata) v Zoo Ostrava

Kardinál zelený (Gubernatrix cristata) v Zoo Ostrava

Popis: samec má hrdlo a temeno černé, žlutý proužek nad okem a stejně žlutý proužek od zobáčku směrem k šíji. Je olivově zelený, na zádech s načernalý...