Lori olivový

Základní informace

Latinský název Chalcopsitta duivenbodei
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 32 cm
Délka života 20 let
Náročnost vyšší - vhodný pro pokročilé chovatele
Kontakt s člověkem lze ochočit
Mluvení není známo
CITES CITES II, B

O druhu

Je to velký druh papouška podčeledi loriů, který je domovem na severním pobřeží Nové Guineje. Má opravdu neobvyklé zbarvení, po těle je olivově zelenohnědý, se zářivě žlutými částmi těla na hlavě a ohbí křídel. Největší plochu této žluté barvy má na spodní straně křídel, což vynikne zvláště při letu. Samice je stejně zbarvená jako samec. Někdy se dá odlišit podle krajních ocasních per. Jsou popsány dvě zeměpisné formy. 

Popis a charakteristika

Je to docela velký papoušek neobvyklého zbarvení. Zobák má černý. Jsou to hraví ptáci, kteří jsou neustále v akci. Početnější dovozy do Evropy se uskutečnily až koncem minulého století. K nám bylo dovezeno několik kusů koncem osmdesátých let. Měla je také Zoo Praha, která je i vystavovala na výstavě KPEP Na Slupi.

Jak chovat

V anglických pramenech se dočtete, že jsou otužilí a dají se chovat celoročně venku. Jenže zima v Anglii je mírnější než ta česká. Naše zdroje hovoří o teple nad dvacet stupňů. Je to přirozenější, protože ze své vlasti teploty pod dvacet stupňů ani neznají. 

Nároky na prostor

Vzhledem ke své velikosti vyžadují větší prostor. Krátkodobě se sice dají držet i v menší voliéře nebo kleci o obsahu alespoň jednoho metru krychlového, ale větší prostor je pro ně přirozenější. 

Potrava a krmení

Základem by měla být v současnosti průmyslově vyráběná potrava pro lorie Nekton. Kašovitou potravu můžeme však vyrábět i sami pomocí mixéru. Ovoce, piškoty, med, sirup, mléko, dětská výživa. Vše denně čerstvé. V létě pak odstraňujeme nespotřebovanou směs nejméně dvakrát denně. 

Zdraví / nemoci

Vzhledem k častému znečištění peří kašovitou potravou vyžadují stálou možnost koupele. Čas od času i sprchu.