Kakadu havraní

Základní informace

Latinský název Calyptorhynchus banksii
Čeleď Cacatuidae (Kakaduovití)
Velikost 60 cm
Délka života 40 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Velký černý pták je obyvatelem australských blahovičníkových lesů. Ani ve své domovině není nijak hojným druhem. V evropských chovech je raritou, kterou vlastní jen několik zoologických zahrad. Přesto se objevil i v soukromých chovech u nás. Není to laciný pták. Je to Rolls-Royce v chovech papoušků. 

V dřívější literatuře popisován jako Calyptohyrn chusmagni ficus (Shaw, 1790), ale protože platí zákon priority a Latham prý jej popsal o několik dní dříve, platí jméno z nadpisu. 

Popis a charakteristika

Je to druhý největší černě zbarvený kakadu. Samec a samice se dají rozlišit, protože u nich existuje pohlavní dimorfismus. Samec je celý černý, jen ocasní péra u kořene jsou červená. Samice je skvrnitá, ocasní péra červená, černě pruhovaná. Na hlavě, krku a voleti má světlé tečky, na prsou úzké vlnky. 

Popsány jsou čtyři zeměpisné formy, které se liší stavbou zobáku. 

Jak chovat

V ptačím parku Walsrode byli chováni v létě ve venkovní voliéře s možností záletu do skleníkové části. Venkovní část byla asi tak 4 × 4 metry velká, vnitřní část nedostupná. Jako bidla byly použity tlusté větve, značně ohlodané. K hnízdění hnízdní budka větších rozměrů. Vhodnější je asi shora otevřená. 

Nároky na prostor

Vzhledem ke své velikosti a také vzácnosti v chovech je nutné poskytnout jim větší prostor, i když příliš pohybliví nejsou. 

Potrava a krmení

Základem je směs semen určená pro velké papoušky. Dále ořechy, bobule, ovoce, kořenová zelenina, větve k okusu. 

Zdraví / nemoci

V zimě držet v zateplených prostorách, poskytovat možnost koupání, případně rosit. Pozor na průvan. Čas od času nechat vyšetřit trus na parazity zažívacího traktu.

Články - Kakadu havraní

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!

Před několika lety zveřejnil dipl. biolog H.-J. Künne z Osnabrücku v časopisu Papageien výzvu k vyplnění dotazníku, který vypracoval společně s několi...