Ara vojenský

Základní informace

Latinský název Ara militaris
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost až 85 cm, až 1 kg
Délka života až 60 let
Náročnost vyšší
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano
CITES CITES I, A

O druhu

Ara vojenský (Ara militaris) je velmi podobný arovi zelenému. Oproti němu je ale ara vojenský menší, váží 600 - 800g a měří okolo 70 - 85 cm, jeho peří má tmavší odstín zelené a rozdílné je také zbarvení zornice. Na první pohled upoutá výrazné červené čelo, modrozelená křídla a ocasní pera, kde červenohnědá přechází v modrou.

Popis a charakteristika

Ara vojenský je ve třech poddruzích rozšířený od Mexika až po Argentinu. V Mexiku je populace ary vojenského mexického (Ara militaris mexicanus), nominátní forma - ara vojenský kolumbijský (Ara militaris militaris) se vyskytuje na území Ekvádoru, Kolumbie a Venezuely a třetí poddruh, ara vojenský bolivijský (Ara militaris bolivianus), má domovinu v Bolívii a Argentině. 

Kromě výskytu se jednotlivé poddruhy od sebe liší především velikostí, nicméně jsou i drobné rozdíly ve zbarvení. Ara vojenský mexický je tmavší než nominátní forma a je ze všech poddruhů největší. Ara vojenský bolivijský se liší červeno hnědým zbarvením krku.

Kvůli svému zbarvení ara vojenský nepatří mezi vyhledávané mazlíčky jako jiné druhy arů, nicméně jsou to hraví, inteligentní a méně hluční chovanci, kteří se dokáží naučit i imitovat lidský hlas. Někteří jedinci ale bývají agresivnější oproti jiným druhům arů.

Jak chovat

Okolo 3 - 4 roku dosahují pohlavní dospělosti a mohou vyvést první mláďata. Jelikož arové vojenští využívají v přírodě k hnízdění i skalní dutiny, lze jim nabídnout mnoho typů budek, nejen kmenové.

Samice snáší 2 - 4 vejce, které inkubuje okolo 27 dní. Mláďata vylétávají z budky ve věku tří měsíců, ale i nadále se o ně rodiče starají. V období hnízdění je potřeba větší míra klidu v okolí budky, aby nedocházelo k vyrušování.

Nároky na prostor

V našich podmínkách je potřeba počítat se zimovištěm, které by mělo být v zimním období vyhřívané minimálně na 10°C. 

Průchozí proletová voliéra by měla mít výšku minimálně 2,1 m, jelikož jsou to ptáci, kteří se v přírodě drží v korunách stromů. Proto se na jejich chov dají využít i závěsné voliéry. Voliéry potřebují prostornější, minimální délka se doporučuje 4 - 5 m.

Potrava a krmení

Krmná dávka by se měla skládat z ovoce a zeleniny, směsi semen, ořechů a zeleného krmení. Podává se ve dvou až třech dávkách. Ráno se předkládá směs ovoce a zeleniny. Ptáci jsou v této době také ochotnější zkoušet nové krmení. Směs semen se doporučuje podávat ve druhé, odpolední dávce a večer lze nabídnout směs ořechů (vlašské ořechy, para ořechy, cedrové ořechy a další).

Důležitou součástí je i tzv. “naklíčenka”, což je směs naklíčených semen, která obsahuje mnoho prospěšných látek. V období rozmnožování a odchovu mláďat je dobré také obohatit krmnou dávku o proteiny. 

Vařené vejce lze běžně podávat 1x týdně, ale při odchovu mláďat by vařené vejce, vaječná míchanice nebo luštěniny měli být součástí každodenního jídelníčku. 

Zelené krmení a okus je neméně důležitá část. Hodí se například větve ovocných stromů a větve jehličnatých stromů (borovice, jedle), které slouží i jako enrichment.
Miska s gritem a s čerstvou vodou nesmí chybět.

Zdraví / nemoci

Ara vojenský nemá žádné specifické onemocnění oproti jiným arům, pouze někteří jedinci mohou být náchylnější k PDD.

Články - Ara vojenský

Papoušci rodu ARA
Rudolf Vít

Papoušci rodu ARA

Papoušci rodu ARA

Rod Ara zahrnuje vedle několika druhů menší velikosti, největší papoušky vůbec. Jediný kakadu arový ze severní Austrálie je předstihuje. Arové jsou......

Ara vojenský – Ara militaris (Linnaeus, 1766)

Ara vojenský – Ara militaris (Linnaeus, 1766)

Ara vojenský – Ara militaris (Linnaeus, 1766)

Já si tedy v posledních dvou letech nemohu vzpomenout na žádného ptáka, kterého bych na vlastní oči neviděl již někdy dříve, přesto jsem si vědom toho...

Ary – moje skúsenosti s chovom aj s „odchovom“
Martin Rybárik

Ary – moje skúsenosti s chovom aj s „odchovom“

Ary – moje skúsenosti s chovom aj s „odchovom“

V mojom chove sú zastúpené aj väčšie papagáje, ako sú ara ararauna a ara vojenská. Svoje vedomosti z dostupnej literatúry a internetu ohľadom chovu tý...