Neoféma modrohlavá

Základní informace

Latinský název Neophema splendida
Alternativní název Traváček modrohlavý, Papoušek modrohlavý
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 19 cm, 40 g
Délka života 12 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ne
CITES CITES II, B - bez povinnosti vést písemné záznamy o obchodu a o chovu

O druhu

Neoféma modrohlavá je endematický druh, který se vyskytuje v suchých oblastech jižní Austrálie. Obývá i Velkou Viktoriinu poušť a přilehlé oblasti, kam zalétá, když hledá vhodnější podmínky. Je velmi dobře adaptovaná na nedostatek vody, jako zdroj tekutin využívá sukulentní rostliny.

Popis a charakteristika

Jedná se o krásně zbarvený druh neofém. Zajímavý je u ní výrazný pohlavní dimorfismus. Samec má jasně modrou hlavu, šarlatovou hruď a žlutou spodinu. Samice je spíš nenápadnější, hruď má zelenou a hlava není tak výrazně modrá jako u samce. Mláďata jsou do přepeření podobné samici.

Byla vyšlechtěna řada mutací (modrá běloprsá, tyrkysová, plavá, skořicová, lutino, šedý faktor, fialový faktor a další).

Neoféma modrohlavá je klidný, tichý pták. Pro své zbarvení vyniká v chovech a pokud se chová v menší ubikaci (kleci), brzy krotne a navyká si na chovatele.

Jak chovat

Jsou to snášenliví ptáci a tak je možné chovat je i ve voliérách s dalšími klidnými druhy chovanců, ideálně ale pouze po párech, protože by se mohli vzájemně rušit a být vůči sobě agresivní.

Jsou schopné zahnízdit v již v prvním roce. Při hnízdění jim lze nabídnout kmenovou i prkennou budku. Půdorys budky by měl být 20 x 20 cm a výška by se měla pohybovat okolo 35 cm. Chovatelé většinou vnitřek vystýlají hoblinami nebo trouchem a ptáci si pak upraví budku podle svých potřeb.

Samice snáší okolo 4 - 6 vajec, které inkubuje 20 dnů. Mláďata vyvádí přibližně po měsíci. Dvě snůšky jsou ideální počet v jednom hnízdním období. Uvádí se, že při třetí snůšce jsou ptáci (především samice) již velmi vysílení, což se může odrazit i na kondici mláďat. Je vhodné mít připravenou odstavnou ubikaci, kam se mláďata umístí, protože samec může být vůči mláďatům po odstavu agresivní.

Nároky na prostor

Neoféma modrohlavá není příliš náročná na prostor. Pokud se chová v kleci, stačí pro pár chovné zařízení o velikosti 130 x 60 x 80 cm. Samozřejmě, pokud je možnost dopřát ji venkovní voliéru, určitě to pro ni bude lepší, jelikož je dobrý letec.

U venkovních voliér se doporučuje velikost 2 x 1 x 2 m (d x š x v). Neoféma modrohlavá pochází ze suchých oblastí, je to tedy pták, který nemá rád vlhké prostředí. U venkovní voliéry je tedy dobré, aby byla část zastřešená a krytá ze stran. Musí se myslet předem i na zimní období. Buď se zvířata mohou přestěhovat do zimoviště (udává se teplota 16°C), a nebo může na venkovní voliéru navazovat krytá část, která poskytne ptákům ochranu před sezónními vlivy počasí.

Potrava a krmení

V přírodě se krmí semeny trav a vodu přijímají pravděpodobně ze sukulentních rostlin např. rodu Calandrinia .

V chovech se používá většinou směsí zrnin (různé druhy prosa, lesknice, kardi, slunečnice, travních semen). Velmi důležité je zelené krmení. Ptáci velmi ocení ptačinec žabinec, smetánku lékařskou a další jedlé byliny, nebo traviny v mléčné zralosti. Do voliéry je vhodné přidávat okus (např. ovocné větve), který dokáží zpracovat. Samozřejmostí je čistá voda, grit a sépiová kost nebo vaječné skořápky, zdroj vápníku by neměl chybět.

V období hnízdění je důležité obohatit jídelníček o bílkoviny. Nejsnazším způsobem je přidávat vaječnou míchanici.

Zdraví / nemoci

Neofémy se pohybují často na zemi (v přírodě tráví velkou část dne hledáním semen), a tak je důležité udržovat čistotu v chovné ubikaci, protože se ze země mohou nakazit parazity.

Další zdravotní problémy, na které mohou být neofémy náchylné, jsou megabakterióza, plísně a kvasinky, katary a střevní problémy.

Články - Neoféma modrohlavá

Neofémy na internetu

Neofémy na internetu

Neofémy na internetu

Výzva všem chovatelům neofém, hlavně členům Neoféma klubu o pomoc a zkvalitnění internetových stránek na vlastní registrované doméně www.neofemy.cz...

Mé zkušenosti s neofémou modrohlavou

Mé zkušenosti s neofémou modrohlavou

Mé zkušenosti s neofémou modrohlavou

Neofémy modrohlavé jsem choval asi osm let. Začátky nebyly bezproblémové. Potom, co jsem si v praxi ověřil, že především nízká teplota a vysoká rela.....

Zajímavosti z chovu neofém

Zajímavosti z chovu neofém

Zajímavosti z chovu neofém

Neofémy – soužití ve třech. Je to již nějaký čas, co se mně velice zalíbily neofémy modrohlavé. Pořídila jsem si tedy mladý nepříbuzný pár v mutaci mo...

Výsledky IV. otevřeného mistrovství neofém NEOFÉMA KLUBU

Výsledky IV. otevřeného mistrovství neofém NEOFÉMA KLUBU

Výsledky IV. otevřeného mistrovství neofém NEOFÉMA KLUBU

Dne 25.-26. listopadu 2000 pořádal NEOFÉMA KLUB IV. otevřené mistrovství neofém. Tato speciální výstava přilákala 33 vystavovatelů neofém, z toho by.....

Chov neofémy modrohlavé

Chov neofémy modrohlavé

Chov neofémy modrohlavé

Zakoupil jsem dva páry neofém modrohlavých. Jeden pár ve složení 1,0 pastel/albino a 0,1 krémové albíno, druhý pár 1,0 modrý běloprsý/lutino a 0,1 lut...

Může mít pták epilepsii?

Může mít pták epilepsii?

Může mít pták epilepsii?

• foto č. 1 - 1.0 pastel V roce 1998 jsem koupil již dvouletého samečka neofémy modrohlavé v pastelové mutaci (foto č. 1), k němu jsem koupil stř......