Lori tříbarvý

Základní informace

Latinský název Lorius lory
Alternativní název Lori novoguinejský
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 30-32 cm
Délka života 25 let
Náročnost vyšší, vhodný jen pro znalé chovatele
Kontakt s člověkem ano
Mluvení možné
CITES CITES II, B

O druhu

Větší druh papouška řazeného do podčeledi loriů. Je jedním ze dvou druhů tohoto rodu, v Evropě dlouho známých. Popsal je již sám Linné. Chovatelům i starší literatuře dobře známý pod jménem tříbarvý, byl však přejmenován na loriho novoguinejského. Je však ptákem, kterého dobře představují právě jeho tři barvy. Samice je stejně vybarvená jako samec.

Popis a charakteristika

Poměrně velký pták, v Evropě chovatelům docela známý. Protože žije na rozlehlém území pobřežních nížin Nové Guineje, vytváří také šest forem. 

Jeho základní barvou je sytá červená. Křídla má zelená a na hlavě tmavou čepičku od čela až po týl. Prsa, břicho a krk jsou tmavě fialově modré. Formy se od sebe liší tmavou kresbou okolo krku, zobák je růžový. 

Formy se dále liší barvou spodních krovek křídelních. Křídlo při pohledu zdola je pruhované. 

Jak chovat

Literární prameny se shodují, že nejméně po dovozu vyžadovali zvýšenou teplotu nad dvacet stupňů. Ačkoliv oproti jiným loriům byly jeho dovozy početnější, bylo vždy problémem sestavit chovné páry. 

Podle jistých poznatků vybírají domorodci mláďata z hnízd a dokrmují je. Mnozí z ptáků měli kroužky z kostí či bambusu. Pokud je pták držen sám, může být i ve větší kleci.

Nároky na prostor

K chovu je rozhodně zapotřebí prostorná voliéra.

Potrava a krmení

Jako u všech druhů loriů. Jako základ se doporučuje průmyslově vyráběná směs speciálně určená pro lorie ‒ Nekton. Existuje však více značek i druhů složení. 

I v časech, kdy taková směs nebyla u nás ke koupi, dařilo se loriům připravovat vhodné krmení. Jeho základem bývaly namočené piškoty do vodou naředěného medu a ovocného sirupu. Dětská výživa s trochou mléka nebo i krupicová kaše. Ovoce krájené na kousky nebo i mixované.

Zdraví / nemoci

Pro udržení dobrého stavu peří jsou pro lorie nutné časté koupele. Doporučuje se i sprcha. Krmení musí být vždy čerstvé.

Články - Lori tříbarvý

Čeleď Loriovitých - Lorinae

Čeleď Loriovitých - Lorinae

Čeleď Loriovitých - Lorinae

Vzhledem k tomu, že u nás stále více roste obliba papoušků z čeledi loriovitých a dostupná literatura je již zastaralá, dovolte, abych vám seznámil s...

Zkušenosti z chovu lori žlutohřbetého

Zkušenosti z chovu lori žlutohřbetého

Zkušenosti z chovu lori žlutohřbetého

Popis: Samec a samice jsou leskle šarlatově červení s tříhrannou, sytě citrónově žlutou skvrnou na přední části hřbetu se zeleným lemováním. Spodin......

Nebojte se chovat lorie

Nebojte se chovat lorie

Nebojte se chovat lorie

D. Bauer chce v německém časopise AZN 5/99 svými řádky dodat odvahu těm chovatelům, kterým se loriové líbí, ale váhají si je opatřit. Seznamte se blíž...