Kakadu šalomounský

Základní informace

Latinský název Cacatua ducorpsii
Alternativní název Kakadu Ducorpsův
Čeleď Cacatuidae (Kakaduovití)
Velikost 31 cm
Délka života 30 let
Náročnost vyšší
Kontakt s člověkem spíše ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Menší druh papouška z rodu kakadu pochází ze souostroví východně od Nové Guineje. Do evropských chovů se dostal až v osmdesátých létech minulého století, když jeho odchyt a dovoz zaplatil movitý švýcarský chovatel a znalec ptactva dr. Burkhard. 

U nás je jako první držel V. Vestfál, který si potrpěl na rarity, ale odchovu od těchto ptáků dosáhli až následující majitelé. Potom byl ještě několikrát odchován. Ačkoliv jeho vývoz byl od roku 1990 zakázán zákonem, dovezlo se prý jen do ČR v roce 1996 69 kusů.

Popis a charakteristika

Je to celý bílý pták s krátkým ocasem a menší chocholkou. Okolo oka má menší kruh neopeřené kůže modrošedé barvy. Dříve byl znám spíše jako kakadu Ducorpsův. Je to spíše lesní pták, který hnízdí v dutinách stromů. Avšak za potravou létá i do zahrad a polí, kde má působit značné škody.

Jak chovat

Podle zpráv našich chovatelů byl držen i v takzvaných celoročních voliérách určených původně pro australské ploskoocasé papoušky. Ti jsou značně odolní vůči chladu. 

Taková voliéra má jak venkovní, nezastřešenou část, tak vnitřní, avšak nevytápěnou ubikaci. Průlet z jedné části do druhé bývá uzavíratelný. Při hnízdění má být silně agresivní.

Nároky na prostor

Nejvýhodnější se jeví středně velká voliéra celoročního typu. 

Potrava a krmení

Literatura se nezmiňuje o nějakých problémech s krmením. Základem tudíž je směs semen určená pro velké papoušky. Dále ovoce, bobule, například jeřabiny nebo hloh, krájená kořenová zelenina, větve na okus. Nedozrálé palice kukuřice. Semena i klíčená.

Zdraví / nemoci

Pokud nemají ve venkovní voliéře možnost zmoknout, doporučuje se rosit. Čas od času nechat vyšetřit trus na přítomnost střevních parazitů, které mohou pochytit od venkovního ptactva.

Články - Kakadu šalomounský

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!
Petr Zeman

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!

Před několika lety zveřejnil dipl. biolog H.-J. Künne z Osnabrücku v časopisu Papageien výzvu k vyplnění dotazníku, který vypracoval společně s několi...