Kraska červenozobá

Základní informace

Latinský název Urocissa erythrorhyncha
Čeleď Corvidae (Krkavcovití)
Velikost 50-65 cm
Délka života 15 let
Náročnost vyžaduje větší prostor
Kontakt s člověkem možný
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Krasky řadíme do čeledi krkavcovitých Corvidae Leach 1820. Všichni jsou to ptáci, které považujeme za chytré, až vychytralé. Je možné je ochočit, jeden druh je například cvičen domorodci k lovu drobných ptáků, česky se dříve jmenoval kráska lovecká. Ptáci pochází z jihovýchodní, tropické Asie. Stavbou těla i velikostí jsou nápadně podobní našim strakám. Jsou i různě pestře zbarvení a mají dlouhý ocas. Jak již české jméno napovídá, tento druh se vyznačuje červeným zobákem. Je domovem v jižní Číně. Krasky chovají spíše zoologické zahrady než menší chovatelé. Držet v klecích krasky je na pováženou. Buď vyžadují velký prostor, u tak zvaně ochočených spíše hrozí, že si ochočí vás. Volně držení ptáci mohou napáchat i různé škody.

Popis a charakteristika

Větší pták s dlouhým ocasem, stavbou těla nápadně podobný naší strace obecné. Je však mnohem pestřejšího peří. Horní strana těla je v různých odstínech modrá, spodní bílá, hlava černá až po prsa. Zobák a nohy jsou sytě červené. Obě pohlaví jsou si podobná.

Jak chovat

Pro svojí velikost vyžadují ptáci větší voliéru. Ochočený jednotlivec musí mít pro sebe menší pokojovou voliérku. Ptáci pochází z tropických a subtropických krajů, nemůžete je proto držet celoročně ve venkovních voliérách. V typu voliér, které používáme u nás obvykle pro australské papoušky, je jejich chov možný, v zoologických zahradách je vídáme spíše ve sklenících, které napodobují krajinu jejich domova. Potřebují činnost, pohyb. Samozřejmě i možnost pravidelné koupele.

Nároky na prostor

Čím větší prostor jim můžete poskytnout, tím lépe. Na jednu stranu potřebují prolet, na druhou stranu chtějí i úkryt. V přírodě třeba straky nocují společně až v koncových větvičkách hustých keřů. Je dobré vymyslet nějaké prolézačky.

Potrava a krmení

Všichni krkavcovití jsou všežravci, ale upřednostňují spíše masitou potravu. Od moučných červů až po krájené, nejlépe vařené maso. Jednodenní myšata a velké červy, žížaly. Budou brát i granule pro psy a kočky, je však lépe jim je předem nadrtit. Natvrdo vařená vejce.

Zdraví / nemoci

Všichni krkavcovití jsou sice otužilí ptáci, nicméně musíme brát v úvahu, že krasky pochází z krajů, kde neznají opravdu chladné počasí. Žádný pták potom nesnáší průvan. Pozor! Průvan může být i venku, na nevhodném místě mezi domy. Tam nemůžeme držet ptáky, kteří nemohou z nevhodného místa sami odletět.

Články - Kraska červenozobá

Kraska červenozobá – pokus o zboření jednoho mýtu

Kraska červenozobá – pokus o zboření jednoho mýtu

Kraska červenozobá – pokus o zboření jednoho mýtu

Kraska červenozobá (Urocissa erythroryncha) je nejčastěji chovaným zástupcem exotických krkavcovitých pěvců v našich chovech. Poměrně často je u nás i...