Pyrura modročelý

Základní informace

Latinský název Pyrrhura picta
Alternativní název Papoušek proměnlivý
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 22 cm
Délka života 15 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem lze ochočit
Mluvení možné
CITES CITES II, B

O druhu

Menší jihoamerický papoušek rozšířený v Amazonii od Guyany a pobřeží Atlantiku až po východní svahy And a severní Bolívii na západě. Druh vytváří na devět zeměpisných forem. Některé se liší minimálně, jiné výrazně. 

Název modročelý může klamat, neboť jedna z forem má hlavu celou červenou. Samci se od samic neliší, jsou stejně vybarvení. K záměně s jiným druhem pyrurů může dojít snadno. V Soustavě je nazýván papouškem proměnlivým. 

Popis a charakteristika

Tento druh se jeví jako celkově zelený pták, avšak na hlavě a spodní části těla je skutečně proměnlivý. Modré čelo má většina forem, temeno hnědé. Příuší bílé, okolo oka neopeřený kruh. Vole a prsa s perlovou kresbou, tmavá péra mají světlé okraje. Na zeleném břiše uprostřed sytě červenohnědá skvrna. Ramena červená. 

Jsou to ptáci z korun stromů, neradi slétají na zem. Samec i samice jsou stejně zbarvení. Forma P. p. Roseifrons (G. R. Gray) má přední část hlavy světle červenou.

Jak chovat

Doporučuje se držet je po páru. V době toku mohou být značně agresivní vůči svému okolí. Protože nejsou velcí a v přírodě nelétají na velké vzdálenosti, spíše jen z větve na větev, můžeme je držet i ve větších klecích. 

Budky ponecháváme celoročně. Mohou se v nich ukrývat. Krmení podáváme na zvýšená místa, neradi slétávají na zem. Mají být otužilí, je možné je chovat v celoročních voliérách.

Nároky na prostor

Nemají velké nároky na prostor. 

Potrava a krmení

Základním krmením je směs semen určená pro střední papoušky. Je to směs slunečnice, semence, různých odrůd prosa, lesknice a loupaného ovsa. Drobnější kukuřici a pšenici podáváme klíčenou, aby semena byla měkká. Dále krájenou kořenovou zeleninu, ovoce a bobule, vaječnou míchanici. 

Zdraví / nemoci

Potřebují možnost koupele. Vůči chladu mají být odolní.

Články - Pyrura modročelý

O chovu pyrurů (rod Pyrrhura)
Rudolf Vít

O chovu pyrurů (rod Pyrrhura)

O chovu pyrurů (rod Pyrrhura)

Papoušci rodu Pyrrhura mají u nás mnoho obdivovatelů. Vůbec se není co divit, protože to jsou ptáci klidní, nelekají se, nekřičí a neničí dřevěné část...

Papoušci rodu Pyrrhura
Redakce Fauny

Papoušci rodu Pyrrhura

Papoušci rodu Pyrrhura

Tento rod zahrnuje 18 druhů papoušků menší až střední velikosti, kteří jsou rozšířeni po celé Jižní Americe. Svým chováním a povahou jsou velmi blízcí...