Zebřička pestrá

Základní informace

Latinský název Taeniopygia guttata
Alternativní název Pásovník šedý
Čeleď Estrildidae (Astrildovití)
Velikost 10,5 cm (výstavní 12,5 cm dle standardu)
Délka života 5-9 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem Zvyknou si na přítomnost chovatele, mohou se naučit brát potravu z ruky.
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Zebřičku pozná skoro každý. I člověk, který nechová ptactvo o ní alespoň slyšel. Drobný australský "vrabčák" s elegantním vzhledem a příjemným zvukový projevem je ideálním ptáčkem i pro začátečníky.

Popis a charakteristika

Jedná se o typického astrilda, tedy ptáka drobného vzrůstu se silným, výrazně červeným zobákem, který prozradí na první pohled zrnožravost. Charakteristický je pohlavní dichromatismus, samec má typickou elegantní kresbu, samičky z ní mají jen znaky na ocásku a "slzu" pod okem. Problematičtější je určení pohlaví u bílých mutací, ale i tam stačí dospělého ptáka chvíli pozorovat, neboť samci se projevují charakteristickým zpěvem. 

Kromě přírodní formy lze dnes volit z množství mutací, speciální sortu pak tvoří výstavní zebřičky.

Zebřička pestrá pochází z Austrálie, kde obývá ve velkých hejnech především stepní oblasti. Protože je poměrně nenáročná, zvládá život i v bezprostřední blízkosti lidských sídel stejně jako v těch nejsušších oblastech vnitrozemí Austrálie. Vyhýbá se souvislejším lesním porostům. V přírodě hnízdí v rozsochách dřevin nebo v trnitém křoví, využije ale také volné dutiny v kmenech eukalyptů a pod. Při dlouhých obdobích dešťů migrují do sušších oblastí, naopak při delším suchu přestávají hnízdit.

Jak chovat

Jak z výše uvedeného popisu vyplývá, je nutné zebřičku chovat minimálně v páru. Samotný jedinec nebude spokojený. Pokud se chovatel rozhodne pro chov více zebřiček v jedné kleci/voliéře, je nutné hlídat vztahy mezi páry a všem párům umožnit vybrat si místo ke hnízdění, aby nedocházelo k šarvátkám. 

I přes jinak milou povahu umí být zebřička velmi teritoriální a drobný ptáček ve stresu rychle podléhá zdravotním komplikacím. Tento druh lze chovat v klecích různých typů nebo ve voliérách vnitřních i venkovních. U těch venkovních je pak vhodné na zimu ptáky buď přesunout do tepla anebo mít voliéru vybavenou zatepleným, ideálně vytápěným, prostorem.

Nároky na prostor

U velikosti chovného zařízení klasicky platí pravidlo, že větší = lepší. Pro jeden pár je minimální rozměr klece cca 70 (d) x 40 (h) x 50 (v) cm, velmi dobře se osvědčily bednové klece. 

Interiér zařízení musí být vhodně vybaven různě širokými bidly či větvemi, hnízdní podložkou či budkou pro každý pár, místem pro podávání potravy a vody a občas je nutné nabídnout zebřičkám koupání. 

K vystlání hnízda nejlépe přijímají trávu, seno, srst zvířat a podobný materiál. Prostor je nutné věnovat také odchovům, se kterými může počítat i úplný začátečník. Takže kromě klece pro rodiče je zapotřebí mít také voliéru či prostornější klec pro mladé, kteří potřebují dostatek místa pro vybudování dobré kondice.

Potrava a krmení

Jídelníček se skládá ze tří složek: rostlinné, živočišné a vody. Rostlinná složka je tvořena především různými druhy zrnin. Pokud máte malý chov, asi přistoupíte k nákupu již hotových směsí. U většího chovu je výhodné si směs připravovat vlastní, nejvíce se pak zebřičky krmí všemi druhy prosa, lnem, nigerem, amarantem, lesknicí, čumízou a dalšími. 

Zrniny nabízíme i v naklíčené podobě. Předkládáme také zelené krmení, různé druhy travin a bylin, zeleninu a ovoce. Živočišná složka může být tvořena hmyzem a jeho kuklami či larvami. Nesmíme zapomenout na vaječnou míchanici především v období hnízdění. Pro podporu trávení potřebují ptáci mít přístup i ke gritu, zebřičkám se nabízí v podobě písku, lze sehnat i písek s drcenými mořskými mušlemi.

Zdraví / nemoci

Nemocná zebřička je načepýřená, nezpívá, jen posedává na bidle či dokonce na dně klece. Může sípavě dýchat. Zebřičky mohou onemocnět z průvanu, při nevhodném řešení venkovního chovu mohou prochladnout. 

Protože se jedná o drobného ptáka, je nutné s ním manipulovat velmi jemně, aby se předešlo zlomeninám a jiným zraněním. Stejně tak je nutné mít vhodně zvolenou velikost ok pletiva/rozteč mříží klece. Při nevhodné volbě bidélek mohou zebřičkám přerůstat drápky. Vyhneme se tomu právě nabídkou různých šíří a struktur bidel. 

Podstatné je u jakýchkoliv potíží reagovat ihned, neboť drobní ptáci nemocem/stresu mohou podlehnout v řádu hodin i rychleji. Proto lze doporučit mít pro případ obtíží přehled o veterinářích specializovaných na ptactvo a ordinujících v okolí. Samozřejmě je třeba mít k dispozici karanténní klec, která se bude hodit i v případě nákupu nových zvířat. 

Oblíbené poddruhy a barevné mutace

Zebřička pestrá ostrovní timorská

Základní informace

Latinský název Taenoipygia guttata guttata
Alternativní název Zebřička timorská
Čeleď Estrildidae (Astrildovití)

O druhu

Tento poddruh zebřičky je rozšířený ve východní Indonésii, a to na ostrovech Malé Sundy, Moluky a na Timoru. Vzhledem se od australského poddruhu moc neliší, rozdíl je spíše ve velikosti, zebřička ostrovní je drobnější. 

Dále pak samci nemají proužkované hrdlo a prsa nad prsním páskem. Dle zkušenosti chovatelů je timorská zebřička v našem podnebí trochu náročnější na péči než australská. Vzhledem k tropickému klimatu, ve kterém v přírodě žije, je zapotřebí chovat ji ve vyšší vzdušné vlhkosti, chovatelé doporučují v letních měsících i rosení klece.

Články - Zebřička pestrá

Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) - pro začínající chovatele
Anna a Lumír Justovi

Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) - pro začínající chovatele

Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) - pro začínající chovatele

V poslední době se stále častěji objevují dotazy mnoha chovatelů, týkající se problému správného zařazení zebřičky v systému, pojmenování obou poddr.....

Zkušenosti mladého chovatele s chovem zebřiček pestrých
Radek Trlica

Zkušenosti mladého chovatele s chovem zebřiček pestrých

Zkušenosti mladého chovatele s chovem zebřiček pestrých

Již několik let se mi líbí papoušci a menší exotičtí ptáci. Na jaře minulého roku se mi splnil můj velký sen. Dostal jsem větší dvoupatrovou voliérku. A protože bydlíme v panelovém domě, umístili jsme ji na balkon. Do horního...

Náš seriál o krmení pro ptáky - Zebřičky
Rudolf Vít

Náš seriál o krmení pro ptáky - Zebřičky

Náš seriál o krmení pro ptáky - Zebřičky

V německém časopise AZN 7/03 mne zaujal příspěvek o krmení zebřiček. Myslím, že leckterý z našich čtenářů zde najde inspiraci ke změnám, které by mohl...

Křivé zobáky u zebřiček
Mirka Pekárková

Křivé zobáky u zebřiček

Křivé zobáky u zebřiček

Ve Fauně č. 1/2003 byl uveřejněn článek o křivých zobácích od pana Josefa Pekárka....

Nomenklatura zebřiček
zdroj: Pixabay

Nomenklatura zebřiček

Nomenklatura zebřiček

Vyskytující se množství barevných mutací zebřiček je dnes již nepřeberné. Upřesněme si proto správné zařazení zebřiček do tříd - například pro výstavn...

Vzorové popisy barevných rázů zebřiček
zdroj: Pixabay

Vzorové popisy barevných rázů zebřiček

Vzorové popisy barevných rázů zebřiček

Vzorové popisy barevných rázů zebřiček Šedá výst. tř. 1 Ident.: břidlicově šedá, záda tmavošedá, hlava s čárkami a bílá zrcátka, ocas pás......

Adopce naruby
Josef Pekárek

Adopce naruby

Adopce naruby

Na podzim roku 1996 jsem zakoupil od přátel Justových z Kladrub stříbrného samečka zebřičky. Po skončení karantény byl umístěn v hejně odstavených m.....

Standart zebřiček
zdroj: Pixabay

Standart zebřiček

Standart zebřiček

Isabelová šedá (recesivní) výst. tř. 15 (světloprsá) Isabelová skořicová (světloprsá) (recesivní) výst. tř. 16 Ident.: velmi kontroverzní bare......

Okolo zebřiček
Petr Podpěra

Okolo zebřiček

Okolo zebřiček

Když jsem do pátého čísla Fauny v roce 2008 napsal článek o zebřičkách, zakončil jsem jej výzvou, aby se také ozval někdo z praxe, některý z úspěšných...

Typ, postava a velikost při posuzování zebřiček
Petr Podpěra

Typ, postava a velikost při posuzování zebřiček

Typ, postava a velikost při posuzování zebřiček

Pro posuzování exotického ptactva je vypracováno podle různých disciplin několik způsobů jejich hodnocení. Vždy se u všech disciplin objevuje pozice t...