Krkavec velký

Základní informace

Latinský název Corvus corax
Čeleď Corvidae (Krkavcovití)
Velikost 54-67 cm
Délka života 25 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano
CITES ne, je však třeba povolení dle české legislativy (především zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny)

O druhu

Krkavec je největší, nejsilnější a také nejinteligentnější z našich krkavcovitých. V minulém století byl po dlouhodobém pronásledování u nás vyhuben. V sedmdesátých létech minulého století započal jeho návrat směrem od východu. 

Dnes je opět u nás v podstatě celoplošně rozšířen. Je to predátor, který přednostně požírá čerstvější mršiny, ale dovede i sám lovit vše živé až do velikosti zajíce. Dovede obrat o úlovek i dravce, třeba káně. Z hnízda vybraná mláďata se ochočí a naučí vyslovovat i několik slov.

Popis a charakteristika

Velký černý pták s kovovým leskem peří a mohutným zobákem. Jediným klovnutím dokáže vytrhnout kus masa. Hnízdí jednotlivě v lesích, na vysokých stromech.

V přírodě je velmi obezřetný a odlétá okamžitě při jakémkoliv náznaku nenormální situace. Stačí například, když s autem jen zpomalíte. V letu se od vran pozná podle klínovitého ocasu. 

Jak chovat

Chcete-li se vyvarovat některých nepříjemností, je nutné jej držet ve voliéře. Malá kuřata v jeho společnosti nepřežijí a stejně jako straka krade a schovává lesklé předměty. 

Z dřívějších pramenů je známé upozornění, že občas propadá návalům vzteku. Pokud je jednou ubytován ve voliéře, prakticky jej nelze držet volně. Volně držení, ochočení ptáci pak stejně obvykle posílili volně žijící populaci a urychlili jeho návrat k nám. Potřebuje možnost koupele.

Nároky na prostor

Nejméně středně velká voliéra, aby mohl přelétat z větve na větev, o výšce 2 metry.

Potrava a krmení

Krkavec je všežravec, který dává přednost masu. Krmíme jednodenními kuřaty, dále myšmi, nakrájeným syrovým masem, ale i vnitřnostmi.

Zdraví / nemoci

Vyžadují možnost koupele.