Amazoňan fialovotemenný

Základní informace

Latinský název Amazona finschi
Alternativní název Amazoňan Finschův
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 33 cm
Délka života 40 let
Náročnost nižší
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano
CITES CITES II, B

O druhu

Amazoňané jsou velcí a robustní ptáci převážně zeleného zbarvení. Odlišné zbarvení mívají většinou jen v oblasti hlavy. Jsou to lesní ptáci, kteří se zdržují ponejvíce v korunách stromů. 

Amazoňan fialovotemenný je nejseverněji rozšířeným druhem. Obývá lesy podél západního pobřeží Mexika. Jsou to ptáci, kteří se dožívají vyššího věku, což však neznamená, že nemohou uhynout třeba hned zítra. Mají vlohy k dlouhověkosti, ale mohou trpět všemi možnými nemocemi, jako každý smrtelník. 

Popis a charakteristika

Velikost udávaná délkou těla je mnohdy zkreslující. Amazoňané byli řazeni do skupiny papoušků tupoocasých. Mají krátké, na konci zarovnané ocasy. To je dělá ve skutečnosti většími i při kratší délce těla. V těle jsou převážně zelení, liší se barevnou kresbou na hlavě, případně na ohbí křídel nebo u kořene letek. 

Amazoňané fialovotemenní mají na temeni až týle a zadní části krku hlavu šedomodrou s fialovým tónem, čelo tmavě karmínově červené. Zadní líce světle zelené, zobák světlý. Samec i samice jsou stejně zbarvení.

Jak chovat

Tyto papoušky můžeme držet v zajetí jak jednotlivě, tak v párech. V přírodě se drží zásadně v párech, neshlukují se ve větší hejna. Pokud uvažujeme o odchovu, je zapotřebí minimálně velká klec, lépe však voliéra. V zimě vyžadují teplou místnost. Hnízdí v dutinách, vhodné jsou kmenové budky. 

Nároky na prostor

Nejsou nároční na prostor. Dají se držet na bidle uvázaní za nohu, když je držíme jednotlivě. To se však nedoporučuje.

Potrava a krmení

Tato skupina papoušků se obvykle krmí zavedeným způsobem. Nicméně lze uvažovat o tom, nakolik je tento způsob správný vzhledem k dokonalé tělesné kondici, která je předpokladem úspěšných odchovů. 

Amazoňan fialovolící obývá lesy podobné evropským. Převažují borovice a duby. Jestliže přijímají ochotně slunečnici a semenec, není to zcela přírodní. Krmíme je tak, protože to berou. Směs pro velké papoušky zůstává základem. Zelenina, ovoce, větve k okusu.

Zdraví / nemoci

Je zapotřebí poskytnout jim možnost koupele. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan.

Články - Amazoňan fialovotemenný

Střídavé a výživné krmení je nutnost!
Redakce Fauny

Střídavé a výživné krmení je nutnost!

Střídavé a výživné krmení je nutnost!

Německý chovatel pan T. Vina choval s úspěchem po dobu 40 let výstavní andulky. Před mnoha lety jsem ho mohl navštívit a musím říci, že to byl skutečn...