Rosela penant

Základní informace

Latinský název Platycercus elegans
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 33-36 cm
Délka života až 30 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ano
Mluvení spíše ne
CITES CITES II, B - bez povinnosti vést písemné záznamy o obchodu a o chovu

O druhu

Rosela penant je papoušek obývající především vlhké lesy na jihovýchodním pobřeží Austrálie, který se rozšířil i do blízkosti lidských obydlí, parků a polí. Jedná se o středně velkého papouška s atraktivním červeno modrým zbarvením (u některých poddruhů nahradila červenou oranžová či žlutá).

Popis a charakteristika

Samici rosely penant lze od samce rozeznat pouze podle velikosti a tvaru hlavy (samice je drobnější, má kulatější hlavu a menší zobák), ale zbarvení je u obou pohlaví stejné. Mláďata jsou zbarvena odlišně od rodičů, poměrně velká plocha opeření je olivově zelená. Existuje řada barevných mutací (žlutá, modrá, lutino, skořicová, modrá straka a mnoho dalších).

Rozlišuje se 7 poddruhů: P. e. nigrescens, P. e. filewoodi, P. e. elegans, P. e. fluerieuensis, P. e. melanopterus, P. e. flaveolus, P. e. subadelaidae. Poslední dva se podle některých zdrojů považují za samostatné druhy, ale názory se na tuto problematiku různí.


 

Jak chovat

Rosely penant není vhodné chovat s dalšími druhy ptáků. Bývají agresivní i na větší druhy než jsou ony samy. Protože samci se v období hnízdění napadají i mezi sebou a může je rušit přítomnost i jiných druhů rosel, je nejlepší chovat vždy pár odděleně. Chovatel by si měl dávat pozor i při manipulaci, protože jsou to bojovníci. Dokáží proštípnout i rukavice a svým zobákem dokáží poškodit dřevěné konstrukce, a proto je třeba zabavit je dostatkem okusu.

Penanti dospívají později a do dospělého šatu přepeřují ve druhém roce. Některé páry začínají hnízdí dokonce až ve třetím roce. Nejsou příliš vybíraví ohledně budky, zahnízdí v kmenové i v prkenné, důležité jsou ale rozměry. Velikost by měla být minimálně 25 x 25 x 100 cm. V přírodě hnízdí v dutých stromech i 200 m vysoko. 

Na dno budky se hodí piliny nebo trouch, ptáci si dutinu před hnízděním upraví sami. Samice snáší až 7 vajec a inkubuje je 21 dní. Mláďata vylétají z budky ve věku jednoho měsíce a ještě přibližně 3 týdny jsou přikrmována rodiči, než je odstaví. Jelikož tento druh rosel hnízdí většinou pouze jednou v roce, není třeba hned mláďata oddělovat.

V případě, že je rosela penant chována jako jedináček, jde snadno ochočit a stává se velmi milým společníkem. Ani její hlasový projev není nikterak obtěžující. Někteří jedinci se dokáží naučit pár slov, ale spíše opakují melodie.

Nároky na prostor

Rosely penant jsou velmi dobří letci a šplhouni, proto by měly být chovány v dostatečně prostorných voliérách. Průletová část by měla mít alespoň 3 m. Voliéra by měla být sestavena z pevných materiálů, které odolají jejich silnému zobáku a je také lepší použít silnější pletivo. Temperované zázemí není třeba.

Jsou to odolní ptáci, kteří mohou být po celý rok venku, pokud mají kryté závětří, kde se mohou schovat před průvanem, deštěm a sněhem. V zimním období je vhodnější vyměnit bidla za silnější, aby nedocházelo k omrzání prstů. Penanti se velmi rádi koupou, a tak je vhodné mít misku s vodou na koupání, případně častěji měnit vodu v misce na pití.

Pokud se chová jedinec jako mazlíček, měla by být klec co největší a chovatel by měl roselu nechat proletět např. po zabezpečené domácnosti.

Potrava a krmení

V přírodě se živí především semeny, plody a různými bobulemi. Krmení je podobné jako u ostatních rosel. Základem bývá směs zrní (slunečnice, kardi, lesknice, oves apod.), rády mají i obilí v mléčné zralosti. 

Dále by krmná dávka měla obsahovat ovoce a zeleninu (jablka, hrušky, mrkev, červenou řepu atd.), zelené krmení (ptačinec žabinec, listy i květy smetánky lékařské) a také třeba jeřabiny, šípky. 

Okus ptákům zpestří jídelníček i ukrátí dlouhou chvíli. Jako všichni papoušci, také rosela penant potřebuje v období rozmnožování obohatit krmnou dávku o bílkoviny. Pro chovatele je asi nejlepší variantou vaječná míchanice. Ve voliéře by neměla chybět miska s gritem, sépiová kost a miska s čistou vodou.

Zdraví / nemoci

Rosely penantovy jsou náchylnější na vnitřní parazity, protože často vyhledávají potravu i na dně voliéry. Je třeba udržovat hygienu a případně si nechat udělat koprologii, která prokáže, zda jsou v trusu parazité přítomní. Také jsou citlivější na psitakózu (bakteriální infekce) a plísňové infekce.

Oblíbené poddruhy a barevné mutace

Rosela penant adelaidská

Základní informace

Latinský název Platycercus elegans adelaide
Alternativní název Rosela adelaidská

O druhu

Rosela adelaidská (Platycercus adelaidae nebo Platycercus elegans adelaidae) je poddruh rosely penant (Platycercus elegans). Je rozšířená v jižní Austrálii okolo města Adelaide, díky čemuž získala své jméno.

Rosela adelaidská se liší od rosely penant svým zbarvením. Výraznou karmínově červenou vystřídala méně výrazná červená a žlutá. Obě barvy jsou u toho poddruhu hodně variabilní a tak se vyskytují více červené, či více žluté typy. Dá se říci, že je fenotypově někde mezi roselou penant a roselou slámožlutou.

Rosela penant severní

Základní informace

Latinský název Platycercus elegans nigrescens

O druhu

Jedná se o poddruh rosely penant

Areál rozšíření rosely penant severní (Platycercus elegans nigrescens) je severovýchodní pobřeží Queenslandu v Austrálii.

Typické je pro ni karmínově červené zbarvení na hlavě, hrudi a břichu. Červený je také kostřec, vrchní ocasní krovky a peří na zádech. Střední vrchní krovky křídelní jsou černé. Lícní skvrny jsou modré a jasně modrá barva je také na ohbí křídel, na loketních a ručních letkách a na ocasu, kde jsou střední ocasní pera bíle lemovaná.

Rosela penant slámožlutá

Základní informace

Latinský název Platycercus elegans flaveolus
Alternativní název Rosela slámožlutá

O druhu

Rosela slámožlutá (Platycercus elegans flaveolus) je poddruh rosely penant (Platycercus elegans). Vyskytují se převážně podél Murray River Valley ve Victorii (New South Wales).

Pokud srovnáváme roselu slámožlutou a roselu penant severní, dá se říci, že u rosely slámožluté vystřídala žlutá barva červenou, která je pro roselu penant tak typická. Zůstalo jen červené čelo.

Oproti ostatním roselám jsou v jejich potravě v přírodě více zastoupené zelené části rostlin.

Články - Rosela penant

Rozela penant

Rozela penant

Rozela penant

Rozela penant (Platycercus elegans), dříve rozela Pennantova, patří bezesporu k nejkrásněji zbarveným australským papouškům. Své jméno dostalo po......

Rosela penant

Rosela penant

Rosela penant

Pro své krásné zbarvení je u chovatelů velice oblíbená. Rozšířena je v Austrálii (Viktorie, N. J. Wales, J. Qeensland, Jižní Austrálie) ve vlhkých a.....

Rosela penant (Platycercus elegans)

Rosela penant (Platycercus elegans)

Rosela penant (Platycercus elegans)

Gmelin 1788 Jméno této rosely je odvozeno od pana Pennanta, který tento exemplář zastřelil a následně poslal anglickému zoologu Lathamovi. Ten ho......

Zkušenosti s chovem rozely slámožluté

Zkušenosti s chovem rozely slámožluté

Zkušenosti s chovem rozely slámožluté

V roce 1998 jsem si koupil pár těchto papoušků a umístil jsem je zatím do vnitřní voliéry 2x1x2 m, jelikož jsem budoval venku nové voliéry. V roce......

Příběh ze života mých rosel

Příběh ze života mých rosel

Příběh ze života mých rosel

Rosely chovám téměř třicet let v různých druzích a ve více párech. Ze všech příhod, které se mi s těmito ptáky přihodily, je nejzajímavější příběh v.....

Rozela penantová, mutace červeně plavá (Fallow)

Rozela penantová, mutace červeně plavá (Fallow)

Rozela penantová, mutace červeně plavá (Fallow)

Chovem této mutace se zabývám již šestnáct let. Počátkem devadesátých let minulého století se vyskytlo v tehdejší ČSSR podobné zbarvení u penantů. N.....

Rosela slámožlutá

Rosela slámožlutá

Rosela slámožlutá

(Platycercus flaveolus) Gould, 1837 Žijí v jižním vnitrozemí Nového Jižního Walesu, severní Viktorii podél hraniční řeky Murray až po Mannum. Nejča......

Zkušenosti s chovem rosely penantové

Zkušenosti s chovem rosely penantové

Zkušenosti s chovem rosely penantové

K penantům jsem se dostal v roce 2006, kdy jsem si sestavil pár. Do té doby jsem měl zkušenosti jen s malými papoušky. Šlo o nádherné přírodní ptáky....

Experiment

Experiment

Experiment

I když ve svém chovu sázím vždy na jistotu, přece jen někdy dojde k situaci, že musíme vrtochy našich opeřenců trochu korigovat a usměrňovat. Pak nezb...

Penanti, elegantní skvost každé voliéry

Penanti, elegantní skvost každé voliéry

Penanti, elegantní skvost každé voliéry

Jak již napovídá latinský název Platycercus elegans, jedná se vskutku o elegantní papoušky původem z jižní a východní Austrálie a v délce 33 až 36 cm....