Amazoňan černouchý

Základní informace

Latinský název Amazona xantholora
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 26 cm
Délka života 30 let
Náročnost nižší
Kontakt s člověkem ano
Mluvení možné
CITES CITES II, B

O druhu

Středoamerický druh papouška rodu amazoňanů, který je svou velikostí i zbarvením podobný v našich chovech běžnějšímu amazoňanu běločelému. V jihovýchodním Mexiku obývá poloostrov Yucatan, území pokryté převážně tropickým lesem. 

Jsou to stromoví ptáci, kteří se zdržují převážně vysoko v korunách stromů. Neshlukují se v hejna. 

Popis a charakteristika

Silueta jejich těla je charakteristická pro rod amazoňanů. Jsou však v těle o něco menší než v evropských chovech ty nejběžnější druhy. Jsou spíše vzácní. V těle jsou celí zelení. Přední část hlavy je bílá, uzdička žlutá. Široké okolí oka je červené, zobák světlý. Na příuší mají okrouhlou tmavou až černou skvrnu. 

Samice i samec jsou stejně vybarvení, ale u samice jsou barvy na hlavě jen naznačené. Lze tedy pohlaví rozeznat.

Jak chovat

V evropských chovech jsou tito ptáci spíše výjimkou. Byli však již chováni i u nás. Přistupujeme k nim obdobně jako k dalším druhům amazoňanů. Vzhledem k jejich vzácnosti musíme počítat s tím, že při ztrátě budeme jen obtížně hledat vhodný protějšek. 

Hnízdí tak jako další druhy v dutinách stromů, obvykle značně vysoko. V zimním období je nutné ptáky držet ve vytápěných místnostech. 

Nároky na prostor

Nemají zvláštní nároky na velikost klecí či voliér. Pro jejich chov postačí i menší voliéra v klidném prostředí vybavená více větvemi.

Potrava a krmení

Základem je směs semen určená pro velké papoušky. To je slunečnice, semenec, kardi, různé odrůdy prosa, loupaný oves. Vše podávat i naklíčené. V měkkém stavu podáváme i kukuřici a pšenici. 

Různé druhy ořechů, bobulí, krájené zeleniny a ovoce. Vše jen v přiměřeném množství a nejlépe v několika dávkách za den, podle možnosti.

Zdraví / nemoci

Ve vnitřních prostorách pozor na průvan. Ptáci se příliš nezdržují na zemi, kde se mohou nakazit střevními parazity, přesto dát občas vyšetřit trus na jejich přítomnost. 

Články - Amazoňan černouchý

Střídavé a výživné krmení je nutnost!
Redakce Fauny

Střídavé a výživné krmení je nutnost!

Střídavé a výživné krmení je nutnost!

Německý chovatel pan T. Vina choval s úspěchem po dobu 40 let výstavní andulky. Před mnoha lety jsem ho mohl navštívit a musím říci, že to byl skutečn...

Amazoňan černouchý - Amazona xantholora
Redakce Fauny

Amazoňan černouchý - Amazona xantholora

Amazoňan černouchý - Amazona xantholora

Amazoňan černouchý - Amazona xantholora Tento druh amazoňanů se vyskytuje u chovatelů - i u specialistů - velice vzácně. Jeho domovinou......

Amazoňan černouchý
Rudolf Vít

Amazoňan černouchý

Amazoňan černouchý

(Amazona xantholora) Tento druh amazoňanů se u chovatelů vyskytuje jen vzácně. Samci se velice podobají amazoňanu běločelému, ale uzdička je žlutá......