Zvonohlík šedý

Základní informace

Latinský název Serinus leucopygius
Čeleď Fringillidae (Pěnkavovití)
Velikost 11-12 cm
Délka života 6-8 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Malý, roztomilý ptáček s klidným chováním. Je považován za vůbec nejlepšího zpěváka ze všech druhů afrických zvonohlíků. Nebyl však pravidelně odchováván, o to více byl dovážen. Samci však stáli mnohokrát více než samice, proto jich byl na trhu nedostatek. Bývali prodáváni zvlášť. Není přesně popsáno, jak odlišit samce od samic. 

Jejich domovem je oblast Sahelu a jižně přiléhajících savan na severu Afriky, na západě od Atlantiku až po Etiopii na východě. Druhou oblastí pak savany na jihovýchodě kontinentu podél pobřeží Indického oceánu. Odlišováno je celkem sedm forem. Forma S. l. Reichenowi je často považována za samostatný druh, zvonohlík Reichenowův.

Popis a charakteristika

Zcela drobný ptáček, nenápadného a prostého šedobíle zbarveného opeření. Samce můžete držet v jedné kleci jen v čase mimo hnízdění, jinak jsou vůči sobě agresivní. Samce prozradí silný, příjemný zpěv, často přednášený.

Jak chovat

Pokud chcete dosáhnout odchovů, pak tedy zásadně po párech. Doporučuje se, aby ptáci na sebe v klecích neviděli. Hnízda staví otevřená, v košíčcích. K výstelce dávat cupaninu či chmýří. Hnízdo se doporučuje lehce zakrýt nějakou větvičkou pro pocit bezpečí sedící samice.

Nároky na prostor

Nemají zvýšené nároky na prostor. Je možné je chovat a odchovávat v klecích střední velikosti, tak 60 × 40 × 30.

Potrava a krmení

V přírodě se živí především semeny trav. V zajetí jako základní krmení předkládáme směs pro astrildovité. To je proso a jeho odrůdy, lesknice a další semena moučného typu. Semena olejnatá v omezeném množství. Nutné vypozorovat, co budou brát. Dále zelené krmení, naklíčená semena, grit, vaječnou míchanici.

Zdraví / nemoci

Nejsou popisovány žádné zvláštní komplikace zdravotního charakteru. Voda k pití i koupeli samozřejmostí, stejně tak pravidelný přístup ke gritu.

Články - Zvonohlík šedý

Postřehy z klecí a voliér
JUDr. Rudolf Kocián

Postřehy z klecí a voliér

Postřehy z klecí a voliér

Ve svém příspěvku se chci s chovatelskou veřejností podělit o své zážitky z chovné sezóny roku 2004....

Zvonohlíci - cizokrajní zpěváci
Rudolf Václavský

Zvonohlíci - cizokrajní zpěváci

Zvonohlíci - cizokrajní zpěváci

Zvonohlíci - cizokrajní zpěváci V chovech cizokrajného ptactva se často objevují afričtí zvonohlíci. Chovatelé, kteří je již chovali, se k......

Zvonohlík šedý
Josef Malinovský

Zvonohlík šedý

Zvonohlík šedý

Mezi drobné ptáčky, které jsem donedávna choval a rád na ně vzpomínám, patří šedí zvonohlíci. K jejich chovu se určitě brzy vrátím. (Nyní mám zvonohlí...