Čížek žlutý

Základní informace

Latinský název Carduelis tristis
Alternativní název Stehlík americký
Čeleď Fringillidae (Pěnkavovití)
Velikost 11-14 cm
Délka života 6 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Malý pták velmi kontrastního vybarvení. Angličtina jej zná pod jménem American Goldfinch, proto užívají mnohdy překladatelé pojmenování americký stehlík. Čeština jej však zná sto let pod jménem čížek žlutý. Hlavně proto, že je řazen do podrodu Spinus, což jsou vždy čížci. 

Samice je méně sytě vybarvená, nemá černou čepičku. Ptáci pocházejí jak ze západního, tak východního pobřeží USA až Kanady. Ti ze severnějších oblastí jsou tažní. V evropských chovech jsou spíše raritou. K vidění jen málokdy a samozřejmě drazí. USA po dlouhou dobu nepovolují jejich vývoz.

Popis a charakteristika

Samec je ve svatebním opeření celý žloutkově žlutý, se sytě černou čepičkou na hlavě, křídly a ocasem. Přes křídlo má tenkou bílou pásku. Samice nemá černou barvu na hlavě, na zádech je nazelenalá. Na křídelních krovkách má bílé lemy. V prostém opeření, v zimě, ztrácí svou žlutou barvu a jsou na zádech hnědí. Druh vytváří celkem čtyři zeměpisné formy. Tři ze západního pobřeží, jednu z východního.

Jak chovat

Ptáci pocházejí z mírného pásma a k jejich chovu přistupujeme jako u našich stehlíků nebo čížků. V době hnízdění jsou teritoriální, proto do jedné klece jen jeden pár. Pro případné hnízdění dáváme kanáří košíček.

Nároky na prostor

Postačuje větší klec rozměrů 60 × 40 × 40 cm výšky. Zarostlá venkovní voliéra je však vhodnější.

Potrava a krmení

Základem je směs semen prodávaná pod názvem Směs pro divoké ptáky. V jarních měsících dáváme úbory pampelišek, zelené krmení, ptačinec žabinec, vaječnou míchanici. Vhodné jsou nedozrálé klasy senegalského prosa.

Zdraví / nemoci

Jsou to sice otužilí ptáci, ale vzhledem k jejich vzácnosti v našich klecích je vhodnější umístit je na zimu do temperované místnosti. Pozor na tloustnutí.

Články - Čížek žlutý

Čížci

Čížci

Čížci

Do okna mi sice svítí slunce jarní silou, že by jeden málem vypochodoval na zahradu jen tak v trenýrkách, teploměr však varuje, bacha, ty blázne, dyť...

Zkušenosti s chovem čížka „zlatého“
Rudolf Vít

Zkušenosti s chovem čížka „zlatého“

Zkušenosti s chovem čížka „zlatého“

Pro orientaci čtenářů uvádím vědecký název - Spinus tristis, německý název - Trauer - nebo Goldzeisig a anglický název American Goldfinch. Jedná se o...