Korela chocholatá

Základní informace

Latinský název Nymphicus hollandicus
Čeleď Cacatuidae (Kakaduovití)
Velikost kolem 30 cm
Délka života 15 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano, ale pouze pár slov
CITES ne

O druhu

Korela chocholatá je rozšířena ve vnitrozemí Austrálie. Patří do čeledi kakaduovití - je jejich nejmenším zástupcem. 

Popis a charakteristika

Jedná se o kočovného papouška, který se stěhuje za potravou a vodou. Pohybuje se v párech či menších skupinách, v období sucha se shlukuje do velkých hejn. Jejich biotopem jsou otevřené krajiny (savany, pastviny) a plochy poblíž vodních zdrojů.

Původní zbarvení je u samců převážně v odstínech šedé. Chocholka, čelo, líce a hrdlo jsou žluté a příušní skvrna má jasně oranžové zbarvení. Samice nemají žlutou tak výraznou, jde spíš o žlutošedou a i příušní skvrny jsou světlejší. Můžeme se setkat s řadou mutací (bílá, skořicová, perlová atd.).

Korelu lze ochočit, podobně jako andulku. Naučí se dokonce i několik slov či melodií. Je ale nutné započít s ochočováním již v útlém mládí jedince.

Jak chovat

Korely jsou velmi společenské a lze chovat i více párů v jedné voliéře. Jsou vhodné do společných voliér i k dalším druhům ptáků (např. k andulkám).

Korely pohlavně dospívají přibližně kolem půl roku a přepeřují do dospělého šatu přibližně okolo devátého měsíce. Poprvé by měli hnízdit až ve věku jednoho roku. Harmonizující pár je schopen vyhnízdit i několikrát během sezóny, ale aby nedošlo k vyčerpání ptáků, je lepší po druhém hnízdění odebrat budku, aby se další snůšce zabránilo.

Korely nejsou příliš vybíravé a tak jim lze nabídnout kmenovou i prkennou budku, která by měla mít rozměry 25 x 25 x 40 cm.

Samička snáší až 8 vajec, o která se střídavě stará se samečkem. Inkubace trvá okolo 20 dní. Mláďata vylétávají z budky asi za měsíc a rodiče je dokrmují ještě dalších 14 dní. Přestože začnou rodiče hnízdit znovu, není třeba mláďata přesouvat do jiné voliéry.

Nároky na prostor

Korely chocholaté jsou velmi dobří letci, a tak je nejlepší ubikací pro jejich chov prostorná venkovní voliéra se závětřím, které je ochrání před povětrnostními vlivy. V takové voliéře přečkají i zimní období. Její délka by měla mít alespoň 2 m. Lze je chovat ale i v pokojových voliérách či klecích. Je pak ale určitě lepší, když mají možnost se proletět po zabezpečené domácnosti.

Vnitřek voliéry či klece by měl být vybaven přírodními bidly s různými průměry. Na zimní období jsou lepší silnější větve, aby si korely dokázaly překrýt nožky peřím a neomrzaly jim prsty. Rády se koupou a taky by neměla chybět mělká nádoba s vodou.

Potrava a krmení

V přírodě se živí semeny rostlin a stromů, ovocem a bobulemi. V lidské péči se krmí především směsí pro malé papoušky. Ta by měla obsahovat především různé druhy prosa, oves, lesknici, len, slunečnici, kardi a pohanku. Zrniny rády přijímají i v naklíčené podobě. Tzv. naklíčenka obsahuje mnoho prospěšných látek, vitamínů a minerálů. 

Důležité je i ovoce a zelenina (jablko, mrkev, červená řepa), nebo zelené krmení (listy a květy smetánky lékařské, ptačinec, klasy jitrocele) a větvičky ovocných stromů s pupeny či květy.

V období hnízdění je třeba obohatit krmnou dávku o bílkoviny, např. v podobě vaječné míchanice. Samozřejmostí by měl být grit, čerstvá voda a sépiová kost.

Zdraví / nemoci

V chovu se můžeme setkat s různými nemocemi. Patří mezi ně giardióza, PBFD, tumory, tuberkulóza, napadení vnějšími a vnitřními parazity. Korely ale patří mezi velmi odolné papoušky, a tudíž na nemoci nejsou tak náchylné. Pokud se dodržuje hygiena chovu a správné krmení, nebývá s tím problém.

Oblíbené poddruhy a barevné mutace

Korela albino

Základní informace

Latinský název Nymphicus hollandicus

O druhu

Jednou z vyhledávaných mutací korely chocholaté je albino (bílá). 

Korela bělohlavá

Základní informace

Latinský název Nymphicus hollandicus
Alternativní název Korela chocholatá bělohlavá

O druhu

Korela bělohlavá je oblíbenou barevnou mutací korely chocholaté

Články - Korela chocholatá

Korela chocholatá (Nymphicus hollandicus)
Petra Kalužová

Korela chocholatá (Nymphicus hollandicus)

Korela chocholatá (Nymphicus hollandicus)

Korela chocholatá...

Výstavní korela chocholatá
Antonín Vítek

Výstavní korela chocholatá

Výstavní korela chocholatá

Tento australský ploskoocasý papoušek je jedním z nejrozšířenějších a také nejlacinějších v našich chovech....

Český klub chovatelů korel
Jaroslav Nesvorý

Český klub chovatelů korel

Český klub chovatelů korel

Dovolujeme si oznámit, že koncem roku 2009 byl založen Český klub chovatelů korel Benešov – ČKCHK. K založení klubu nás vedla myšlenka o spojení chova...

Bubi, narozený 1979
zdroj: Pixabay

Bubi, narozený 1979

Bubi, narozený 1979

V březnovém čísle německého časopisu Nymphensittich Special mě zaujal článek od Mary Kreile z Hansenstammu o tom, že vlastní samečka korely, kterému j...