Stříbrozobka zpěvná

Základní informace

Latinský název Lonchura cantans
Čeleď Estrildidae (Astrildovití)
Velikost 11 cm
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Chovatelské Evropě je stříbrozobka zpěvná známá již od roku 1776. Svou malou náročností a vysokou snášenlivostí je ideálním druhem pro začínající chovatele. 

Popis a charakteristika

Stříbrozobka zpěvná se vyskytuje v severní Africe od Senegalu až k Rudému moři. Žije také ve východní Africe, kde má rozšíření až do střední Tanzanie. Vyhledává suché stepi a polopouště, v době hnízdění se páry zdržují i poblíž lidských sídel. Hnízda si staví v křoví, některé populace využívají i opuštěná hnízda snovačů.

Pohlaví rozeznáme jen podle zpěvu samce. Zpěv je příjemný a samec zpívá prakticky celý den. Mezi chovateli může docházet k záměně se stříbrozobkou malabarskou, se kterou může dojít i k nežádoucímu křížení. Stříbrozobka zpěvná má kostřec čistě černý, neměl by mít ani světlý nádech, který by prozrazoval, že jde o křížence. 

Ke křížení může dojít i s např. chůvičkou japonskou a jinými druhy astrildů, proto je nutné opatrnosti při sestavování smíšených voliér. 

Jak chovat

Lze je chovat v kterémkoliv zařízení, přes léto nejlépe ve venkovní voliéře. Hnízdí v budkách i hnízdních košíčcích. Snůška je tvořena 3 až 6 vejci, inkubace trvá 11 až 13 dní. Mláďata jsou po vylíhnutí holá a mají šedofialovou kůži. Za 3 týdny vylétnou z hnízda. Přepeřují za dalších 5 až 8 týdnů. 

Nároky na prostor

Mohou být ubytované a spolehlivě hnízdí jak v klecích, tak ve voliérách. Jako vždy i zde platí, že větší prostor je lepší. Ptáci v dobré kondici mohou být v zimě drženi při teplotě kolem 10 °C. Vzhledem k podmínkám v místě přírodního výskytu je ale vhodnější jim poskytnout teplejší podmínky a umožnit v létě ptákům pobyt na slunci. 

Potrava a krmení

Krmíme prosem, lesknicí a dalšími drobnými semeny v suchém i naklíčeném stavu. Podáváme zelené krmení (ptačinec žabinec, listy smetánky lékařské, atd.). 

Samozřejmostí je grit a zdroj vápníku. Vodu nabízíme nejen k pití, ale také ke koupeli. V době hnízdění je nebytná živočišná složka v potravě, kterou zajistíme vaječnou míchanicí, popř. hmyzem. 

Zdraví / nemoci

Stříbrozobka zpěvná nemá žádné zvláštní zdravotní obtíže. Aby nedošlo k vyčerpávání organismu velmi plodných ptáků, je potřeba jim umožnit v roce odpočinek bez hnízdění. 

Články - Stříbrozobka zpěvná

Stříbrozobky
Petr Podpěra

Stříbrozobky

Stříbrozobky

Do rodu Euodice - stříbrozobky jsou obvykle zařazovány dva druhy drobných ptáků z čeledi astrildovitých. Stříbrozobka zpěvná a Stříbrozobka malabarská...

O chovu stříbrozobky zpěvné - Euodice cantans
Tomáš Gřes

O chovu stříbrozobky zpěvné - Euodice cantans

O chovu stříbrozobky zpěvné - Euodice cantans

Původní vlastí tohoto půvabného ptáčka je Afrika. Obývá tento kontinent jižně od Sahary, od Senegalu na západě až k břehům Rudého moře na východě......

Stříbrozobky - jak to s nimi je
Petr Podpěra

Stříbrozobky - jak to s nimi je

Stříbrozobky - jak to s nimi je

Ve druhém čísle letošního ročníku Fauny vyzývá pisatel článku o stříbrozobkách naše odborníky na systematiku, aby pomohli objasnit rozdíly mezi jedn.....