Tirika rudokřídlý

Základní informace

Latinský název Brotogeris pyrrhopterus
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 20 cm
Délka života 15 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Menší jihoameričtí papoušci tohoto rodu jsou stromoví ptáci, kteří se pro své převládající zbarvení ve spleti listí lidskému zraku ztrácí. Bývali sice do Evropy dováženi, nikoliv však ve velkých počtech. Důvod je ten, že se nechytají snadno. 

Na první pohled nejsou nijak pestře zbarvení, proto i zájem chovatelů nebyl velký. Jsou to však vcelku odolní ptáci, proto se v evropských chovech udrželi až dosud.

Popis a charakteristika

Nevelký pták asi velikosti našeho drozda, avšak s kratším ocasem. Po těle je celý zelený, hlava světle šedá, její temeno světle modré. Zobák světlý. Spodní krovky křídelní jsou výrazně rumělkově červené, což je však viditelné pouze za letu anebo když jen rozevřou křídla. 

Jsou to sice semenožraví ptáci, kteří však žerou hlavně semena stromů či keřů. Samec i samice jsou stejně zbarvení. To znesnadňuje sestavení chovných párů.

Jak chovat

Pro jejich chov si vystačíme s větší klecí. Je však dobré vytvořit jim nějaké zákoutí, zástěnu, za kterou se mohou schovávat při pocitu ohrožení. Jsou to menší ptáci, jejichž životní strategie při ohrožení je co nejrychleji zmizet. Bezpečně se proto cítí buď v budce, nebo za nějakou zástěnou.

Dát do klece nějakou neúplnou další stěnu s možným průletem udělá z klece dvoupokojový byt.

Nároky na prostor

Nemají velké nároky na prostor. I velké zooparky většinou drží papoušky rodu tirika jen ve větších klecích.

Potrava a krmení

Základem pro jejich krmení je směs semen pro menší papoušky, ačkoliv je to do jisté míry náhradní krmení. Jde o směs slunečnice, semence, kardi, různých odrůd prosa, lesknice a loupaného ovsa. Vše podáváme i v naklíčeném stavu. 

Krájená kořenová zelenina a ovoce. Zelené krmení. Vaječná míchanice. Při odchovu mláďat je nutné vypozorovat hlavní složku, kterou jsou mláďata krmena. Je znám případ, kdy u jiného druhu tirika brali výhradně mandarinkový kompot.

Zdraví / nemoci

Vyžadují možnost koupání i několikrát za den. 

Články - Tirika rudokřídlý

Tirika rudokřídlý
Rudolf Vít

Tirika rudokřídlý

Tirika rudokřídlý

Brotogeris pyrrhopterus....