Kakadu molucký

Základní informace

Latinský název Cacatua moluccensis
Čeleď Cacatuidae (Kakaduovití)
Velikost 52 cm
Délka života 40 let
Náročnost nižší
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ne
CITES CITES I, A - povinnost registrace

O druhu

Je to jeden z největších kakadu, kteří se dostali do evropských chovů. Pochází z indonéského ostrova Ceram, který leží mezi Celebesem a Novou Guineou. Žije i na menších ostrovech Saparua a Haruku. 

Ještě koncem osmdesátých let minulého století byl hojně chytán a vyvážen do Evropy a USA. To ho spolu se ztrátou životního prostředí přivedlo na pokraj vyhubení. Je proto zařazen do přílohy I. CITES. Na polích a plantážích působí škody. 

Popis a charakteristika

Velký bílý pták s mohutnou a dlouhou chocholkou. Vnější péra chocholky jsou bílá, vnitřní červená. Samec a samice jsou stejně zbarvení. Samice má jiný odstín duhovky oka, který je však k vidění jen zblízka. 

Jak chovat

Jednotlivě držený pták se spokojí s menší prostorou o výměře jednoho kubického metru. Pár potřebuje větší voliéru. Jsou to ničitelé dřeva, jejich ubytovna musí být kovová. Zprávy chovatelů, kterým se je podařilo odchovat, hovoří o oplechování hnízdních budek. V zimě práci musí být chováni v temperovaných místnostech. 

Nároky na prostor

Jednotlivý pták vyžaduje prostor nejméně jednoho metru krychlového. Ptáci v páru potom větší voliéru, aby mohli přelétat z bidla na bidlo. 

Potrava a krmení

Základem je směs semen určená pro velké papoušky. Lze je navyknout i na speciální granule pro velké papoušky. Ovoce, kořenová zelenina, ořechy, větve k okusu.

Zdraví / nemoci

Vzhledem k jejich velikosti může být problematické zajistit možnost koupání. Doporučuje se, alespoň mlžit zavlažovačem na květiny. 

Články - Kakadu molucký

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!
Petr Zeman

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!

Před několika lety zveřejnil dipl. biolog H.-J. Künne z Osnabrücku v časopisu Papageien výzvu k vyplnění dotazníku, který vypracoval společně s několi...

O chovu kakadu moluckého
Rudolf Vít

O chovu kakadu moluckého

O chovu kakadu moluckého

Kakadu molucký je největší z bílých kakadu. Jeho délka je 52 cm, váha 780–1100 g. U dospělých jedinců se spolehlivě pozná pohlaví podle zbarvení o......

Kakadu molucký
(FA)

Kakadu molucký

Kakadu molucký

Je asi 52 cm dlouhý papoušek, který každého upoutá především svým mohutným zobákem. Jak název napovídá, obývá ostrovy v Souostroví Moluky / Seram, Sap...