Papoušek Brehmův

Základní informace

Latinský název Psittacella brehmi
Alternativní název Papoušek hnědohlavý
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 24 cm
Délka života neznámá
Náročnost vysoká
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Čtyři druhy malých papoušků jsou původem z páteřních hor Nové Guineje. Zde se mají zdržovat ve vyšších polohách od 1 600 metrů až do 2 800 metrů, místy až 3 800 metrů. Zdržují se v korunách stromů a jen málokdy slétají dolů na horské louky. 

Z těchto čtyř druhů se dostal do klecí jen tento druh, ale nepodařilo se jej udržet naživu více než čtyři měsíce. 

Popis a charakteristika

Pták asi velikosti kosa, téměř celý zelený. Na ramenou a zádech tmavě vlnkovaný, péra mají tmavé středy a nažloutlé okraje. Hlavu má tmavě šedohnědou, na zadních lících úzký žlutý pruh. Duhovku má oranžovou. Samice nemá mít na krku žlutý pruh. Od západu po východ Nové Guineje se rozlišují čtyři zeměpisné formy. 

Jak chovat

Nejsou známa žádná funkční doporučení. Těch několik málo ptáků, kteří se dostali živí do evropských klecí, uhynulo během tří až čtyř měsíců.

Nároky na prostor

Nejsou známé.

Potrava a krmení

Protože se ptáci mají ve své vlasti zdržovat ponejvíce v korunách stromů, nemohou to být klasičtí konzumenti semen, kterými krmíme většinu papoušků. Brali sice podle jedné zprávy slunečnici, ale právě to mohlo být příčinou úmrtí. Olejnatá semena nejsou právě dietní krmení. Co však vlastně žerou, prostě nevíme. 

Zdraví / nemoci

Nejsou známé žádné konkrétní důvody neúspěchu v jejich chovu.