Kubánka malá

Základní informace

Latinský název Tiaris canora
Čeleď Thraupidae (Tangarovití), starší zdroje uvádí i Emberizidae (Strnadovití)
Velikost 9-10 cm
Délka života 6 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Drobný živý ptáček pocházející z Kuby. Ačkoliv je řazen mezi strnadovité, jeho chování a nároky jsou v podstatě stejné jako u astrildovitých. Jsou to trávožrouti, jejichž hlavní potravou jsou semena trav. 

Základní barvou je šedozelená a černá barva, u dvou druhů pak žluté znaky v okolí hlavy. Na jihoamerickém kontinentu najdeme celkem pět druhů tohoto rodu. Nejpříbuznějším druhem je kubánka velká, která je jen o málo větší.

Popis a charakteristika

Drobný ptáček černošedozeleného peří, s výraznými žlutými půlměsíčky na tvářích. Kubánky se ozývají výrazným, melodickým voláním, které je slyšet na velkou dálku. Samice je na hlavě místo černá hnědá, žluté půlměsíčky jen matně žluté. 

Hnízda staví překlenutá, jako většina astrildovitých. Vnitřek s měkkou výstelkou. Vejce kubánky jsou skvrnitá,  zatímco u astrildovitých vždy bílá. 

Jak chovat

Chov kubánek se příliš neliší od chovu většiny astrildovitých. Avšak kubánky mohou být při hnízdění značně agresivní při obraně svého hnízda a jeho okolí. Dva páry v jedné kleci ani ve voliéře proto nechováme. 

Zahnízdí však i v kleci. Dobře přijímají i polootevřenou budku. Přes léto mohou být v zahradní voliéře, v zimě je však držíme v temperované místnosti. Velmi se osvědčilo maskovat místo pro hnízdo rostlinou z umělé hmoty. 

Nároky na prostor

Stačí klec o rozměrech 50 × 40 × 30 cm výšky, platí však pravidlo, že čím větší prostor, tím lépe.

Potrava a krmení

Jsou to zrnožraví ptáci, kteří preferují semena moučného typu. Směs prosa pro astrildovité, lesknici a berou i olejnatý niger. Dále můžeme podávat zelené krmení, drcené skořápky z vařených vajec, vaječnou míchanici, klasy senegalu. Zvláště pak vhodné jsou klasy ve stadiu mléčné zralosti, které můžeme zamrazit. Říční písek a grit. 

Zdraví / nemoci

Při chladném počasí mohou samice trpět takzvanou nesnášivostí. Nemohou snést vejce. Nahříváme, případně kloaku jemně masírujeme skleněnou hlavičkou špendlíku namočenou v oleji. 

Články - Kubánka malá

Kubánka malá (Tiaris canora) a její chov

Kubánka malá (Tiaris canora) a její chov

Kubánka malá (Tiaris canora) a její chov

Uplynulo už mnoho času od chvíle, kdy jsem zcela „propadl“ chovu ptactva. Naše pěnkavovité, prvním byl hýl a po něm následovaly střídavě konopky,......

Kubánka malá (Tiaris canora)

Kubánka malá (Tiaris canora)

Kubánka malá (Tiaris canora)

Kubánka malá (Tiaris canora) Popis a původ: Je to u našich chovatelů dosti známý, čilý ptáček, jehož samec upoutá černou barvou na hlavě a......

Kubánka malá Tiaris canora, (Gmelin, 1789)
Petr Podpěra

Kubánka malá Tiaris canora, (Gmelin, 1789)

Kubánka malá Tiaris canora, (Gmelin, 1789)

Dostal jsem se tak nějak do pozice, kdy psát musím. Kupodivu to sem tam na mně i někdo chce, i když ani nevím, co na tom vlastně vidí, ale hlavně musí...