Stříbrozobka malabarská

Základní informace

Latinský název Lonchura malabarica
Čeleď Estrildidae (Astrildovití)
Velikost 11 cm
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Spolu se stříbrozobkou zpěvnou patří k jedněm z nejvhodnějších astrildů pro začínající chovatele. Velmi ochotně hnízdí a má příjemný hlasový projev.

Popis a charakteristika

Stříbrozobka malabarská je doma na indickém subkontinentu a přilehlých regionech. Vyhledává suchá stanoviště s nízkým porostem, v době hnízdění se páry zdržují i poblíž lidských sídel. Podmínkou je dostupnost vody.

Hnízda si staví v křoví, některé populace využívají i opuštěná hnízda snovačů. Pohlaví rozeznáme jen podle zpěvu samce. Zpěv je příjemný a samec zpívá prakticky celý den. Mezi chovateli může docházet k záměně se stříbrozobkou zpěvnou, se kterou může dojít i k nežádoucímu křížení. Stříbrozobka malabarská má světle zbarvený kostřec. Stříbrozobka zpěvná má kostřec čistě černý, neměl by mít ani světlý nádech.

Kříženci obou druhů se vyskytují i v přírodě. Dochází k introdukci stříbrozobek do nových lokalit, kde se doposud nevyskytovaly (Omán, Kuvajt, Jordánsko, Portoriko, U.S.A., Saúdská Arábie, …). Stejně jako u stříbrozobky zpěvné jsou i u malabarské známy barevné mutace. 

Jak chovat

Lze je chovat v kterémkoliv zařízení, přes léto nejlépe ve venkovní voliéře. Hnízdí v budkách i hnízdních košíčcích. Snůška je tvořena 3 až 6 vejci, inkubace trvá přibližně 11 dní. Po 3 týdnech od vylíhnutí mláďata vylétnou z hnízda. Přepeřují za dalších 5 až 8 týdnů. V přírodě žijí v početných hejnech, proto je jasné, že není vhodné ptáčka držet solitérně bez partnera. 

Nároky na prostor

Mohou být ubytované a spolehlivě hnízdí jak v klecích, tak ve voliérách. Jako vždy i zde platí, že větší prostor je lepší. Vzhledem k výskytu je ale vhodnější jim poskytnout teplejší podmínky a umožnit v létě ptákům pobyt na slunci. 

Potrava a krmení

Krmíme prosem, lesknicí a dalšími drobnými semeny v suchém i naklíčeném stavu. Podáváme zelené krmení (ptačinec žabinec, listy smetánky lékařské atd.). Samozřejmostí je grit a zdroj vápníku. Vodu nabízíme nejen k pití, ale také ke koupeli. V době hnízdění je nebytná živočišná složka v potravě, kterou zajistíme vaječnou míchanicí, popř. hmyzem. 

Zdraví / nemoci

Stříbrozobka malabarská nemá žádné zvláštní zdravotní obtíže. 

Články - Stříbrozobka malabarská

Stříbrozobky
Petr Podpěra

Stříbrozobky

Stříbrozobky

Do rodu Euodice - stříbrozobky jsou obvykle zařazovány dva druhy drobných ptáků z čeledi astrildovitých. Stříbrozobka zpěvná a Stříbrozobka malabarská...

Stříbrozobky - jak to s nimi je
Petr Podpěra

Stříbrozobky - jak to s nimi je

Stříbrozobky - jak to s nimi je

Ve druhém čísle letošního ročníku Fauny vyzývá pisatel článku o stříbrozobkách naše odborníky na systematiku, aby pomohli objasnit rozdíly mezi jedn.....

Stříbrozobky na Světovém šampionátu COM 2005
Ing. Václav Podpěra

Stříbrozobky na Světovém šampionátu COM 2005

Stříbrozobky na Světovém šampionátu COM 2005

V závěru článku o chůvičkách jsem slíbil, že se v pokračování budu věnovat další skupině ptáků, která mně osobně velmi zajímá, a to jsou stříbrozobky....