Agapornis škraboškový

Agapornis škraboškový, foto: Shutterstock
Latinský název Agapornis personatus
Alternativní název Papoušík škraboškový
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 15 cm
Náročnost střední
Kontakt s člověkem ne nebo výjimečně
Mluvení ne
CITES ne

Je to malý africký papoušek pocházející z poměrně malého území na východě kontinentu, na hranicích jižní Keni a severní Tanzanie. Je to náhorní plošina středních výšek, savana nebo obdělávaná krajina. 

V současnosti pocházejí ptáci z evropských chovů, jsou tak mnohem lacinější, než by stál jejich transport z Afriky. Po agapornisu růžovohrdlém jsou nejběžnější v evropských chovech. Samec je stejně zbarven jako samice. Rozlišení pohlaví tak činí potíže.

Popis a charakteristika

Malý papoušek s charakteristickou postavou agapornisů. Jako jediný má tmavou až černou hlavu i s bradou. Bílé ozobí a bílý okružní kroužek okolo oka. Zobák má červený, prsa žlutá, zbytek těla zelený. 

Byla vyšlechtěna celá řada barevných mutací a jejich kombinací. U zesvětlených mutací je zobák i hlava také světlejší.

Jak chovat

Může být chován i ve větších společných voliérách, v hejnu. V takovém případě se doporučuje držet vždy sudý počet ptáků. V případě šlechtění barevných mutací samozřejmě po párech. 

V zoo Paradiseo v Belgii bylo prokázáno, že ve společné voliéře s různými barevnými rázy se postupně vrací zbarvení k přírodní barvě. Lze jej držet i osamoceně jako domácího mazlíčka.

Nároky na prostor

Nemají zvláštní nároky na prostor. Pro jeden pár stačí klec 60 × 40 × 40 cm výšky.

Potrava a krmení

Základem je směs zrnin pro malé papoušky. Taková směs mívá vyvážený poměr semen olejnatých a moučného typu. Zelené krmení, případně různé bobule a ovoce. Vaječná míchanice a větvičky měkkých dřevin k okusu. Grit a říční písek pro podporu trávení.

Zdraví

Jsou dosti otužilí, přesto se doporučuje držet je přes zimu v temperovaných místnostech. Vitaminy podávat nejlépe do vody.