Tygříček tečkovaný

Základní informace

Latinský název Amandava amandava
Čeleď Estrildidae (Astrildovití)
Velikost 9-10 cm
Náročnost nižší
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Atraktivně vybarvený astrild, který jako jediný ve své čeledi během roku střídá zbarvení opeření. Během hnízdění je samec téměř celý červený s bílými tečkami, mimo něj je podobně zbarvený jako samice.

Popis a charakteristika

Tygříček je původem z Indie, Srí-Lanky, Thajska, Kambodži, Vietnamu, jižní Číny, Jávy a Bali. Lidmi byl později vysazen na nových lokalitách, například v Egyptě, Španělsku, Fidži nebo Havajských ostrovech. 

Obývá nížiny i hory až do nadmořské výšky 2000 m. Během hnízdění žije obvykle v párech, mimo něj se shlukuje v hejna. Hnízda nejraději staví ve vysoké trávě. 

Jak chovat

Hnízdo si postaví v trávě, keři, ale nepohrdnou ani nabídnutou budkou. Snůška mívá 4 až 6 vajec, mladí se líhnou za 12 až 14 dní. Z hnízda mláďata vylétnou ve věku 21 dní. 

V období opouštění hnízda jsou mláďata ještě velmi citlivá na prochladnutí či promoknutí, které může vést k onemocnění a úhynu. Mladí samečci jsou rozpoznatelní poměrně brzy díky drobnému tečkování na kostřci. 

Jinak chovatelé uvádí, že dospělí jedinci jsou celkem odolní vůči výkyvům teplot. Přesto samozřejmě ptáky zimujeme v mrazuprostém prostředí. 

Nároky na prostor

Tygříčky je možné chovat jak v klecích, tak ve voliérách. Protože ale milují a vyžadují slunce, je vhodné ptáky přes teplé roční období chovat venku. Tam mají zároveň lepší přístup k volně žijícímu hmyzu, obzvlášť při chovu v zarostlé zahradní voliéře. Hmyz je totiž pro odchov tygříčků nezbytný. 

Ptákům nabídneme dostatek prostoru, množství materiálu ke hnízdění, vhodná bidla, větve a trávy ke šplhání, a také pravidelně nabízíme koupání. 

Potrava a krmení

Základem krmné směsi jsou drobné zrniny, jak jsme tomu zvyklí u jiných malých astrildů. Nejjednodušší je kupovat již hotové kvalitní směsi, jejichž základ jsou různé druhy pros, mohár, lesknice a další semena. 

Nezapomínáme na zelené krmení, v sezoně optimálně ptačinec žabinec, listy smetánky lékařské, jitrocel a další. Obzvláště během odchovu je nezbytné nabízet tygříčkům hmyz v co nejpestřejší nabídce. Ideální je hmyz smýkaný, ale můžeme nabízet i mravenčí kukly, moučné červy apod. Můžeme podávat i vaječnou míchanici. 

Nezapomeneme na zdroj vápníku, třeba sépiovou kost a vhodný jemný grit. 

Zdraví / nemoci

Jak již bylo napsáno, je tygříček tečkovaný považovaný za relativně otužilého chovance. S výjimkou malých mláďat, která mohou snadno nastydnout a podlehnout zánětu. Pokud ptákům dopřejeme dostatek přirozeného slunečního světla, odmění se nám intenzivními jasnými barvami.