Žako liberijský

Základní informace

Latinský název Psittacus timneh
Alternativní název Žako šedý liberijský
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 30 cm
Délka života 40-50 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano
CITES CITES I (do roku 2017 CITES II)

O druhu

Pták ze západní Afriky, od pobřeží Guinejského zálivu, je rozšířen na mnohem menším území než jeho větší bratr. Je o něco menší, šedivá barva je znatelně tmavší a ocas není zářivě červený, jen kaštanový. 

Až do roku 2010 byl systematicky řazen jako poddruh žaka velkého (kongo). Nyní jsou tyto dva druhy oddělenými zástupci rodu Psittacus (žako). Někteří ze systematiků jej však stále pokládají spíše jen za zeměpisnou formu. Jeho početní stavy u chovatelů nejsou v současnosti lépe odhadnutelné. Lze však předpokládat, že tito ptáci zde stále existují.

Popis a charakteristika

Tyto ptáky lze od velkých žaků odlišit pouhým pohledem. Rozdíly již popsány výše. Žakové však byli zapsáni na přílohu CITES 1, to znamená, že se s ptáky chycenými v přírodě již nesmí obchodovat. Žako liberijský už byl sice také v Evropě odchováván, ale v daleko menších počtech. Je proto otázkou, jestli se v evropských chovech udrží dostatečný počet ptáků, aby byl jejich chov zachován i nadále.

Jak chovat

Protože žako liberijský je natolik příbuzný s žakem velkým, i jeho způsob chovu je stejný. Chovatelé by si měli uvědomit, že zpřísnění podmínek pro chov podle CITES ohrožuje tuto menšinovou populaci v evropských chovech natolik, že by chovatelé měli zesílit svoje úsilí o odchovy, které jsou legální. Nedržet žádné ptáky jako domácí mazlíčky, ale sestavovat chovné páry, jak jen to jde.

Nároky na prostor

Nemají žádné velké nároky na prostor, avšak k odchovům je samozřejmě lepší držet je alespoň v menší voliéře.

Potrava a krmení

Jako základní krmení podávat směs semen pro velké papoušky, která se prodává již v hotovém stavu. Doplňovat o ovoce, zeleninu, ořechy, naklíčená semena, granule, grit. Větve na okus.

Zdraví / nemoci

V zimě vyžadují nejméně temperovanou místnost. Čas od času vyšetření trusu na přítomnost střevních parazitů.

Články - Žako liberijský

Moje zkušenosti s chovem papoušků Žako
Jindřich Pfeifer

Moje zkušenosti s chovem papoušků Žako

Moje zkušenosti s chovem papoušků Žako

V listopadu roku 2000 jsem zakoupil pár papoušků šedých od pana Šimona z Chotěboře. ...

Škubání peří u žaků
Kamil Peslar

Škubání peří u žaků

Škubání peří u žaků

Nechal jsem si z vlastního chovu dvě mláďata. Sameček se před dosažením prvního roku začal škubat, ale pořádně. Za dva měsíce neměl křídla ani ocas......

Umělý odchov papouška Žako
Jiří Mrcek

Umělý odchov papouška Žako

Umělý odchov papouška Žako

Hnízdit začali žakové letos v lednu. První vajíčko bylo sneseno 12.1. a pak vždy každý třetí den další dvě. Při kontrole po 14 dnech byl zjištěn zárod...

Papoušek žako rozdělen na dva druhy
Ladislav Žoha

Papoušek žako rozdělen na dva druhy

Papoušek žako rozdělen na dva druhy

V roce 2010 došlo k významné změně v taxonomii papoušků šedých, u chovatelské veřejnosti všeobecně známých jako papoušek žako. Tito jedni z nejoblíben...