Ara zelenokřídlý

Základní informace

Latinský název Ara chloroptera
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 1000 - 1300 g, cca 90cm
Délka života až 65 let
Náročnost vyšší
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano
CITES CITES II, B

O druhu

Spolu s arou araraunou je ara zelenokřídlý asi nejznámějším druhem papoušků ara. Díky nápadnému zbarvení a impozantní velikosti ho rozpozná i většina laiků. Navíc je velmi inteligentní a učenlivý, což z něj dělá oblíbeného papouška v domácích chovech. Je však třeba mít na paměti, že jde o druh náročný na prostor a že patří mezi velmi dlouhověké papoušky. 

Popis a charakteristika

Ara zelenokřídlý, obývající převážně nížinné lesy severní a střední Jižní Ameriky, upoutá na první pohled svou velikostí a krásným zbarvením. Červená, zelená a modrá jistě upoutá každého pozorovatele. Je to ale i velmi inteligentní a citlivý společník. Jelikož je velmi činorodý, je důležité, aby měl dostatek zaměstnání. V opačném případě ničí vybavení, aby si ukrátil dlouhou chvíli. Velmi oblíbené je v dnešní době tzv. volnoletectví, které ptáky velmi baví.

V chovu mazlíčků začínají být oblíbení i kříženci, např. “Harlequin” je kříženec ary zelenokřídlého a ary ararauny, tzv. “Ruby” je kříženec ary zelenokřídlého a ary arakangy, nebo také “Buffwing” - kříženec ary zelenokřídlého a ary zeleného. Jedná se spíše o módu a snahu zaujmout něčím novým, kříženci mají totiž neobvyklé zbarvení.

Jak chovat

Pokud je cílem chovatele odchovávat mláďata, je důležité vybrat si harmonizující pár. Nejlepší cestou je nechat zapárovat papoušky samovolně, ale je to finančně a prostorově náročnější varianta.

Ara zelenokřídlý pohlavně dospívá ve 4 - 6 letech . Samice snáší 2 - 4 vejce, která inkubuje až 28 dní. Po 3 měsících mláďata opouští budku a za dalších 6 měsíců bývají již samostatná.

Je několik doporučení, jak by měla vypadat budka. Někdo upřednostňuje vyšší (například s rozměry 60 x 60 x 100 cm), někdo naopak doporučí spíš vodorovné budky, které jsou prostornější a mláďata se mohou lépe ochladit, pokud je větší teplo a nedochází tak k přehřívání, někteří chovatelé mají dobré zkušenosti s dubovými sudy a nebo s budkami ve tvaru L. Pokud papouškům necháme možnost volby, sami ukáží, která jim více vyhovuje.

Nároky na prostor

Proletové voliéry by měly být dostatečně prostorné, minimálně 7 m dlouhé a vysoké 2 a více metrů - ptáci se totiž v přírodě pohybují v korunách stromů. Voliéra musí být také dostatečně pevná (pletivo o síle min 3 mm), jejich silné zobáky dokáží slabší pletivo rozštípat nebo rozplést. Alespoň část by měla být zastíněná. 

V našich podmínkách je potřeba mít také vnitřní ubikaci (zimoviště), které bude v zimním období vyhřívané alespoň na 10 °C. Vnitřní vybavení by mělo být bohaté, snadno vyměnitelné a mělo by podněcovat aktivitu.

Potrava a krmení

Vyvážené a kvalitní krmení je základem pro to, abychom měli zdravého papouška. Ara zelenokřídlý by měl dostávat, stejně jako ostatní arové, denní dávku rozdělenou do dvou až tří částí během dne.

Ráno se předkládá směs ovoce a zeleniny. Z ovoce je velmi oblíbené např. jablko, meruňka, hroznové víno, granátové jablko, papája, mango a můžeme podávat i maliny, rybíz, borůvky či physalis. Ze zeleniny se nabízí mrkev, červená řepa, okurka, cuketa, dýně, paprika, rajče, brokolice atd. Odpoledne a večer pak směs semen a ořechů, které by měli být v krmné dávce zastoupeny ve vyšším množství oproti jiným arům. Vyšší obsah tuku totiž pozitivně ovlivňuje hnízdění arů zelenokřídlých. 

Dnes lze v obchodech narazit i na kompletní granulované krmivo pro papoušky, ale není vhodné krmit pouze granulemi. Pro papoušky je důležitá i pestrost krmení.

Zdraví / nemoci

Před pořízením papouška je určitě vhodné přečíst si důkladněji o zdravotních problémech a jejich projevech. Lze si také najít seznam veterinářů, kteří se péči o ptáky zabývají a vyhledat si nějakého ve svém okolí.

Arové bývají náchylnější na tzv. PDD - syndrom dilatace žaludku, mohou se nakazit chlamydiovou nákazou, objevuje se u nich onemocnění PBFD, na které jsou citlivější především mladší jedinci a může končit i smrtí papouška. Problémem v chovu jsou také bakteriální infekce. Pravidelná výměna vody a nezkonzumované potravy je velmi důležitá. V teplém období se začne ovoce kazit během několika hodin.

Sebepoškozování je kapitola sama o sobě. Pokud je papoušek frustrovaný, ve stresovém prostředí, velmi často se projevuje např. škubáním per.

Základem dobrého chovu je dodržování všech hygienických pravidel, správné a vyvážené diety a splnění vhodných podmínek pro daný druh. Důležité je také správně odkaranténovat nové jedince, aby se do chovu nezavlekla nějaká nákaza.

Pokud se objeví nějaký zdravotní problém, je lepší řešit ho zavčas. Odkládání konzultace s veterinárním lékařem může dopadnout fatálně.

Články - Ara zelenokřídlý

Papoušci rodu ARA
Rudolf Vít

Papoušci rodu ARA

Papoušci rodu ARA

Rod Ara zahrnuje vedle několika druhů menší velikosti, největší papoušky vůbec. Jediný kakadu arový ze severní Austrálie je předstihuje. Arové jsou......

Odchov ary zelenokřídlého (Ara chloroptera)
Yveta Svobodová

Odchov ary zelenokřídlého (Ara chloroptera)

Odchov ary zelenokřídlého (Ara chloroptera)

Rod: Ara.Velikost: 90 cm.Hmotnost: 1100–1400 g.Výskyt: Panama, severní Kolumbie přes Venezuelu po Guayanu, jihovýchodní Peru, Bolívie, Paraguay, jižní...

Ara zelenokřídlý
Rudolf Vít

Ara zelenokřídlý

Ara zelenokřídlý

Tento druh patří vedle ary hyacintového mezi největší papoušky. Do Evropy byl pravděpodobně dovezen již na začátku 17. století. První světový odchov z...

Ara zelenokřídlý a jeho odchov
Rudolf Vít

Ara zelenokřídlý a jeho odchov

Ara zelenokřídlý a jeho odchov

Patřil vždy k nejčastěji chovaným druhům v zoo zahradách na celém světě. Pražská zoo získala jeden exemplář v roce 1936 a vystavovala ho v roce 1938.....