Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Amadina červenohlavá

Chystáte se koupit plemeno Amadina červenohlavá?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Amadina červenohlavá se představuje

O plemenu

Tato půvabná africká amadina patří mezi největší astrildy, dorůstá až 14 cm délky. Je oblíbeným okrasným ptáčkem, i když nepatří mezi zvláště nápadně vybarvené druhy. 

Ačkoliv se označení "amada" a "amadina" často zaměňují (resp. používají jako synonyma), v tomto případě je amada červenohlavá odlišný druh. 

Zdraví / nemoci

Při dodržení základních zoohygienických pravidel netrpí žádnými specifickými neduhy. Samozřejmostí je mít přehled o veterinárních lékařích zamřených na ptactvo, kteří ordinují v okolí. 

Popis a charakteristika

Vyskytuje se v Africe, a to ve dvou formách. Jejich výskyt se však překrývá, a tak není snadné tyto formy jednoznačně rozlišit. Z chovatelského hlediska je předností výrazný pohlavní dimorfismus, protože samec má typicky červenou hlavu. 

V přírodě preferuje suchou krajinu, stepi až polopouště se zdrojem vody v dosahu. Hnízda staví velká, nejraději v trnitých keřích.

Jak chovat

Amadiny chováme podle našich prostorových možností v párech či skupině (třeba i s jinými klidnými druhy ptáků). Samička snáší až 8 bílých vajíček, na kterých se pak 12 až 13 dní se samcem střídá v sezení. Mladí opouští hnízdo cca 24 dní po vylíhnutí. Na noc se vrací zpátky do hnízda a ještě 14 dní trvá, než jsou plně samostatní. 

Mladé je potřeba ve věku cca 4 měsíců rozdělit podle pohlaví, neboť je známo, že již ve věku 6 měsíců jsou někteří jedinci schopní hnízdit. Samozřejmě je nutné tomu zabránit a nechat je dospět aspoň do věku 12 měsíců. 

Nároky na prostor

Amadiny červenohlavé jsou poměrně klidní a snášenliví ptáci, které je tedy možné chovat jak ve voliérách s jinými druhy ptáků, tak po párech v klecích (min. 100 cm délky x 60 cm šířky x 100 cm výšky). K hnízdění přijmou prakticky jakoukoliv budku. Samozřejmostí je nabídnout vhodný materiál k jejímu vystlání. 

Potrava a krmení

Pravidla krmení jsou u těchto amadin podobná jako u jiných druhů. Základem jídelníčku jsou drobná semena, prosa, lesknice, mohár a další. Podáváme suchá i klíčená. Doplňujeme i zelenou potravu, velmi oblíbený je ptačinec. 

Nabízíme také živočišnou složku potravy, a to ve formě hmyzu anebo vaječné míchanice, která však dle zkušeností chovatelů není příliš u těchto ptáků oblíbená. Dávky živočišné bílkoviny nesmí být příliš velké, jinak hrozí, že bude samice příliš stimulovaná k dalšímu snášení vajec a může dojít k opuštění již vylíhnutých mláďat. Nedostatečná dávka však zase brání zdravému vývoji mláďat. 

Samozřejmě nabízíme i grit a zdroj vápníku. Vodu poskytneme nejen k napájení, ale i ke koupeli.