Papoušek žlutotemenný

Základní informace

Latinský název Poicephalus meyeri
Alternativní název Papoušek Meyerův
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 21 cm
Délka života 20 let
Náročnost vysoká, vhodný jen pro znalé chovatele
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Africký papoušek obývající téměř celý střed kontinentu od rovníku směrem k jihu. Patří k menším druhům svého rodu. Druh vytváří více zeměpisných forem, které se od sebe zbarvením liší jen málo. Žijí spíše v suchých oblastech, ale většinou jen podél vodních toků. Živí se jak semeny, tak různými plody stromů, ořechy.

Popis a charakteristika

Pták asi o velikosti naší kvíčaly, s krátkým ocasem a mohutným zobákem. Na spodní straně těla modrozelený, rovněž na kostřeci. Hlava, záda a prsa šedá. Na temeni žlutý pruh napříč od oka k oku. Dříve byl u nás znám pod jménem papoušek Meyerův. U nás byli téměř neznámí, až na přelomu sedmdesátých let se k nám dostalo několik párů. Dovezl je i Zverimex.

Jak chovat

Není s nimi moc zkušeností. Rozhodně nejsou ani dnes, kdy chovatelé mají nesrovnatelně lepší vybavení a v chovech je běžným ptákem. Specialistům se může zdát chov snadný, ne však běžným chovatelům. V každém případě se mají chovat po párech.

K jiným ptákům mohou být agresivní. Mohou zahnízdit v jakémkoliv období roku, proto je vhodnější chovat je v uzavřeném prostoru. Nebo ve voliérách, které mají jak vnitřní, tak venkovní, uzavíratelnou část.

Nároky na prostor

Nemají zvláštní nároky na prostor. Odchovů bylo dosaženo i ve větších klecích bednového typu.

Potrava a krmení

Základem je směs semen pro velké papoušky, kterou někteří míchají se směsí pro ty menší. Jde o semena moučného typu, jako je proso a lesknice. Ovoce, zelenina, bobule, klasy prosa, pšenice, ovsa, senegalu, ve stadiu mléčné zralosti. Nedozrálé palice kukuřice.

Zdraví / nemoci

Vitaminy a léčiva lze podávat do vody. Čas od času dát vyšetřit trus na parazity.