Rosela žlutohlavá

Základní informace

Latinský název Platycercus adscitus
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost cca. 100-120 g
Délka života 15 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B - bez povinnosti vést písemné záznamy o obchodu a o chovu

O druhu

Rosela žlutohlavá patří mezi středně velké papoušky severovýchodní Austrálie, kde obývá především lesy a savany. Není tak hojně chovaná jako např. rosela pestrá či rosela penant, ale dokáže také zaujmout svými krásnými barvami. 

Popis a charakteristika

Žluté zbarvení hlavy s bílými tvářemi přechází na zádi do žluto černé. Letky, břicho a ocas jsou modré, kostřec zespodu červený. Dosahuje váhy okolo 100 - 120 g. Není to papoušek vhodný jak pet zvíře, tedy na mazlíčka, jedná se o ideálního ptáka do voliéry.

Rosela žlutohlavá spadá do CITES II, nicméně u ní není ohlašovací povinnost a také není potřeba vést písemné záznamy o jejím chovu a prodeji.

Jak chovat

Protože ptáci v toku bývají agresivní a mohou menší druhy ptáků i usmrtit, je nejlepší chovat je samostatně po párech.

Rosely žlutohlavé dospívají ve věku jednoho roku. Tok začíná přibližně v březnu. Někteří chovatelé doporučují odebírat budku přes zimní období, navrací ji na přelomu zimy a jara a nabízí energeticky bohatší stravu na nabuzení do toku.

Samička snáší asi 4 - 6 vajec, na která zasedne a za 21 dní se líhnou mláďata, která vylétávají za 4 - 5 týdnů. Rodiče se pak o ně starají a přikrmují je ještě další měsíc. Poté je dobré mláďata odstavit, protože vůči nim může být samec agresivní. Pár po odstavu mláďat může zahnízdit znovu.

Mláďata se kroužkují 10. den po vylíhnutí. Používá se kroužek o velikosti 5,5 mm.

 

Nároky na prostor

Jedná se o poměrně nenáročného a odolného papouška, který snese celoroční chov venku. Ideální je pro ni voliéra alespoň 3 m dlouhá a 1 m široká, která má kryté závětří, protože, jako řada dalších papoušků, rosela nemá ráda průvan a vlhko. 

Budku je vhodné umístit do kryté části voliéry. Nabídnout můžeme kmenovou budku o min. průměru 30 cm a o výšce cca 60 cm a více. Ptáci si budku rádi upravují, je proto dobré použít tvrdé dřevo.

V teplém období je vhodné kropit, rosely to ocení. Případně nesmí chybět miska s vodou na koupání.

Potrava a krmení

Rosely žlutohlavé se v přírodě živí převážně travními semeny, ovocem, různými bobulemi a svůj jídelníček si zpestřují také hmyzem. 

Jako alternativa v chovu jsou různé směsi pro střední papoušky, které obsahují např. slunečnici, kardi, pšenici, oves, proso či lesknici. Z ovoce a zeleniny mají rády jablka, mrkev, červenou řepu. Důležitou složkou je okus - větvičky ovocných stromů, jehličnanů, či větvičky bezinky. 

V období rozmnožování je asi nejsnazší nabízet vaječnou míchanici, kterou lze připravit doma či zakoupit již hotovou a chovatel může zpestřit potravu i hmyzem. Důležité je mít ve voliéře grit a sépiovou kost. Grit pomáhá při trávení a díky sépiové kosti si ptáci mohou doplnit chybějící vápník

Zdraví / nemoci

Jelikož se papoušci poměrně často nachází na zemi, je dobré udržovat čisté prostředí a pravidelně podávat přípravky na odčervení (případně si nechat udělat rozbor trusu). Velmi často mohou mít např. škrkavky či jiné červy, které získají z trusu volně žijících ptáků, jejichž výkaly se do voliéry dostanou.

Články - Rosela žlutohlavá

Vlastní zkušenosti z křížení mutačních rozel

Vlastní zkušenosti z křížení mutačních rozel

Vlastní zkušenosti z křížení mutačních rozel

(reakce na článek ve Fauně č. 22/2001) Patřím mezi zapálené chovatele mutačních rozel a tedy mě potěšil článek o křížení mutací rozel. Rád bych k t......

Zkušenosti s chovem rozely slámožluté

Zkušenosti s chovem rozely slámožluté

Zkušenosti s chovem rozely slámožluté

V roce 1998 jsem si koupil pár těchto papoušků a umístil jsem je zatím do vnitřní voliéry 2x1x2 m, jelikož jsem budoval venku nové voliéry. V roce......

Příběh ze života mých rosel

Příběh ze života mých rosel

Příběh ze života mých rosel

Rosely chovám téměř třicet let v různých druzích a ve více párech. Ze všech příhod, které se mi s těmito ptáky přihodily, je nejzajímavější příběh v.....

Rosela žlutohlavá (Platycercus adscitus)

Rosela žlutohlavá (Platycercus adscitus)

Rosela žlutohlavá (Platycercus adscitus)

Rosela žlutohlavá je obyvatelem severovýchodního pobřeží australského kontinentu. Je středně velkým zástupcem rodu Platycercus. Nominátní formu a seve...

Experiment

Experiment

Experiment

I když ve svém chovu sázím vždy na jistotu, přece jen někdy dojde k situaci, že musíme vrtochy našich opeřenců trochu korigovat a usměrňovat. Pak nezb...