Neoféma modrokřídlá

Základní informace

Latinský název Neophema chrysostoma
Alternativní název Traváček modrokřídlý
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 20 cm
Délka života 12 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B - bez povinnosti vést písemné záznamy o obchodu a o chovu

O druhu

Menší papoušci tohoto rodu, původem z Austrálie, jsou dnes hojnější v evropských chovech než v přírodě pátého kontinentu. Vyjma právě tohoto druhu. Ten byl vždy v evropských klecích početně méně zastoupen než další jemu příbuzné druhy. 

Všechny druhy však lze považovat za domestikované, když se nejméně padesát let do Evropy nedováží. Všechno, co lze v klecích vidět, pochází z odchovů. Ve starší literatuře je najdete pod jménem papoušek travní modrokřídlý. 

Popis a charakteristika

Středně velký papoušek šedozeleně zbarvený, s delším ocasem. Krajní rýdovací péra jsou žlutá, letky ruční černé. Celé ohbí křídla a vnější krovky jsou tmavě modré. Čelo žluté, s tmavě modrým páskem od oka k oku. Jsou velmi podobní příbuznému druhu neoféma ozdobná, která má však v křídlech daleko méně modré. 

Samec i samice jsou stejně zbarvení, u chovatelů koluje několik nevýrazných znaků, jak pohlaví rozlišit. Pozor na křížence s neofémou ozdobnou. Neofémy jsou snášenliví ptáci, lze s nimi chovat i menší ptáky, třeba zebřičky.

Jak chovat

Neofémy jsou dobrými letci, proto je jim lépe ve voliéře než v menším prostoru klece. Chovatelská zařízení jsou dnes ustáleného typu. Jsou to takzvané celoroční voliéry, které mají dvě části. Zahradní domek s přilehlou volnou voliérou, obě části spojené uzavíratelným průletovým okénkem. 

Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou ptákům stačí. Temperování vnitřní části při silnějších mrazech se nevylučuje.

Nároky na prostor

Nemají velké nároky na prostor, jednomu páru stačí i větší klec. 

Potrava a krmení

Základem je směs semen pro malé papoušky. Její hlavní částí je směs různých druhů prosa, lesknice a nejlépe bezpluchého ovsa nebo ovsa loupaného. Naklíčenou berou i pšenici. Menší příměs slunečnice s menšími semeny. Zelené krmení a vaječnou míchanici. Senegalské i proso seté v klasech. 

Zdraví / nemoci

Všem zrnožravým ptákům je zapotřebí podávat i grit nebo říční písek. Věnovat zvýšenou hygienickou péči podlaze, ptáci se rádi zdržují na zemi. 

Články - Neoféma modrokřídlá

Neofémy na internetu
Jiři Vosika

Neofémy na internetu

Neofémy na internetu

Výzva všem chovatelům neofém, hlavně členům Neoféma klubu o pomoc a zkvalitnění internetových stránek na vlastní registrované doméně www.neofemy.cz. M...

Výsledky IV. otevřeného mistrovství neofém NEOFÉMA KLUBU
Josef Šimon

Výsledky IV. otevřeného mistrovství neofém NEOFÉMA KLUBU

Výsledky IV. otevřeného mistrovství neofém NEOFÉMA KLUBU

Dne 25.-26. listopadu 2000 pořádal NEOFÉMA KLUB IV. otevřené mistrovství neofém. Tato speciální výstava přilákala 33 vystavovatelů neofém, z toho by.....

Zajímavosti z chovu neofém

Zajímavosti z chovu neofém

Zajímavosti z chovu neofém

Neofémy – soužití ve třech. Je to již nějaký čas, co se mně velice zalíbily neofémy modrohlavé. Pořídila jsem si tedy mladý nepříbuzný pár v mutaci mo...