Papoušek červenočapkový

Základní informace

Latinský název Purpureicephalus spurius
Alternativní název Papoušek červenotemenný
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 36 cm
Délka života 15 let
Náročnost vyšší
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B - bez povinnosti vést písemné záznamy o obchodu a o chovu

O druhu

Větší, pestře zbarvený papoušek, který pochází z jihozápadního kouta Austrálie. V evropských chovech sice již zdomácněl, jeho odchovy však až tak běžné nejsou. Žádní ptáci sice již nepochází z volné přírody, ale dědictví předků je stále patrné. V přírodě se převážně krmí semeny blahovičníků, proto je potrava, kterou se krmí v zajetí, stále jen náhradní. 

Popis a charakteristika

Pták velikosti holuba s dlouhým ocasem. Od čela až po zátylek má hlavu sytě tmavě červenou. Skutečně to vypadá, jako kdyby měl na hlavě nasazenou čapku. 

Protože však termín čapka v české topografii ptačího těla není používán, bylo jméno oficiálně změněno na červenotemenný. Škoda, cizí jazyky ve své topografii jméno čapka používají. Je to výstižnější. 

Brada a líce jsou sytě žluté, prsa a břicho fialově modré. Výrazný zobák má uzpůsoben tak, aby mu usnadňoval vybírání semen z tvrdých tobolek eukalyptů, na které je vázán. Má být nesnášenlivý.

Jak chovat

Metodika chovu australských papoušků je ustálená. Ptáci se chovají v celoročních voliérách, které mají dvě části. Vnitřní a venkovní. Vnitřní část obvykle není vytápěná, je však lepší mít možnost ji temperovat, aby uvnitř nezamrzala voda. Hnízdí v dutinách stromů. Panuje shoda, že ve voliéře musí být sami. 

Nároky na prostor

Chovatelé se shodují, že ptáci se rádi zdržují ve vnitřních prostorách voliér. Proto by měl být vnitřní prostor větší než pro jiné druhy.

Potrava a krmení

Krmíme stejně jako jiné druhy příbuzných australských papoušků. Základem je tedy směs semen určená pro větší papoušky. Slunečnice, semenec, různé odrůdy prosa, lesknice, kardi. 

Stále se neví, co vlastně obsahují semena eukalyptů, kterými se ptáci z velké části živí, a čím tyto látky nejlépe nahradit. 

Zdraví / nemoci

I u těchto ptáků hrozí, že se ve venkovní voliéře mohou nakazit střevními parazity. Proto čas od času nechat vyšetřit jejich trus. 

Články - Papoušek červenočapkový

Naše rostliny vhodné pro papoušky
Rudolf Vít

Naše rostliny vhodné pro papoušky

Naše rostliny vhodné pro papoušky

Naše rostliny vhodné pro papoušky Na toto téma bylo už mnoho napsáno, ale je tak široké a užitečné, že si ho opět můžeme připomenout. Větš......

Několik slov chovatelům papoušků
Vlastimil Kytnar

Několik slov chovatelům papoušků

Několik slov chovatelům papoušků

V poslední době přibývá chovatelů papoušků. Není se čemu divit, neboť papoušci jsou ptáci velmi hezcí a po všech stránkách uspokojí každého chovatel.....

Plody z naší přírody papouškům
(FA)

Plody z naší přírody papouškům

Plody z naší přírody papouškům

Plody z naší přírody papouškům Krmení, které dáváme papouškům, je pouze náhrada, protože nejsme schopni jim nabídnout to, co jim poskytuje......

Nezávislý posudek na líheň pro papoušky Octagon 20 Mk firmy Brinsea
Prodejce líhní Brinsea

Nezávislý posudek na líheň pro papoušky Octagon 20 Mk firmy Brinsea

Nezávislý posudek na líheň pro papoušky Octagon 20 Mk firmy Brinsea

Posudek společnosti chovatelů a vystavovatelů - SPBE (Society of Parrot Breeders and Exhibitors, USA) - Todd Edsel....