Amazónek černotemenný

Základní informace

Latinský název Pionites melanocephala
Alternativní název Papoušek černotemenný
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 23 cm
Délka života 25 let
Náročnost zpočátku nároční
Kontakt s člověkem možný
Mluvení možné
CITES CITES II, B

O druhu

Jeden ze dvou druhů tohoto rodu jihoamerických papoušků. Jsou domovem v severní části Amazonie a povodí řeky Orinoko od ústí až po podhůří hor na západě kontinentu. 

Příbuzný druh amazonek bělobřichý je rozšířen ve stejné oblasti, ale jižněji, od toku Amazonky směrem na jih. Jsou to ptáci, kteří žijí v korunách vysokých stromů, odkud jen neradi slétají níže k zemi. Jsou-li napadeni dravcem, snaží se uniknout volným pádem do nízkých křovin. 

Popis a charakteristika

Pestří ptáci v kombinaci zelené, žluté, bílé barvy. Oproti příbuznému druhu amazonka bělobřichého mají tmavou hlavu od čela až po zátylek po úroveň oka. Jsou popisovány dvě zeměpisné formy. Východní a západní. 

Ptáci západní formy se mají lišit podle zbarvení svého opeření na spodní části těla a na nohou. Východní forma má být v této části těla spíše dooranžova, ta západní čistě žlutá. Samec i samice jsou stejně zbarvení.

Jak chovat

Ačkoliv to nejsou žádní dálkoví letci, prvotní zprávy o jejich chovu doporučují spíše voliérový chov. Vyžadují však teplo, proto musí být drženi ve venkovních voliérách jen v teplých letních měsících. 

Vhodnější jsou voliéry nebo větší klece umístěné ve skleníku nebo světlé místnosti. V současnosti, kdy většina ptáků pochází již z odchovů, postačí k jejich chovu i velké klece. 

Nároky na prostor

V současnosti se dá předpokládat, že jejich nároky na prostor nejsou velké.

Potrava a krmení

Jak a čím se ve skutečnosti živí v přírodě, nevíme. Dnes jsou již zvyklí na potravu, kterou všechny papoušky obvykle krmíme. Základem je směs semen určená pro velké papoušky. 

Slunečnice, semenec, různé odrůdy prosa, lesknice a loupaný oves. Krájená kořenová zelenina a ovoce. Semena rovněž naklíčená. Různé ořechy a bobule. Větve k okusu. Důležité je podávat krmení v přiměřených dávkách, ptáky nepřekrmovat.

Zdraví / nemoci

Umožnit jim pravidelnou koupel. V uzavřených prostorách pozor na průvan.

Články - Amazónek černotemenný

Chov amazónků
René Fraňek

Chov amazónků

Chov amazónků

Amazónci rodu Pionus žijí v hejnech na polích a ve vrcholech stromů. Strava sestává z tropického ovoce s jemnou slupkou, borových oříšků, bobulí a obi...

Amazónci rodu Pionites
Rudolf Vít

Amazónci rodu Pionites

Amazónci rodu Pionites

Jsou známy dva druhy s více zeměpisnými formami. Vyznačují se nápadným zbarvením peří. Velikost je 23 cm. Nejsou to příliš obratní letci, proto ne......

Amazonek černotemenný Pionites melanocephalus

Amazonek černotemenný Pionites melanocephalus

Amazonek černotemenný Pionites melanocephalus

Můj příspěvek neobsahuje žádné poznatky z literatury ani zkušenosti jiných chovatelů, i když jsem toho za mnoho let přečetl hodně. Před rokem 1990 těc...

Náš seriál o krmení pro ptáky - Amazónci
Rudolf Vít

Náš seriál o krmení pro ptáky - Amazónci

Náš seriál o krmení pro ptáky - Amazónci

Rod Pionites zahrnuje dva druhy papoušků střední velikosti, Amazónka černotemenného a bělobřichého, kteří jsou domovem v severních územích jižní Ameri...

Moje chovatelské zážitky, 1. část – Amazonek černotemenný (Pionites melanocephalus) 
Mgr. Otakar Německý

Moje chovatelské zážitky, 1. část – Amazonek černotemenný (Pionites melanocephalus

Moje chovatelské zážitky, 1. část – Amazonek černotemenný (Pionites melanocephalus) 

Chci se se čtenáři podělit o několik chovatelských zážitků při odchovu dvou druhů papoušků vhodných pro ty, kteří se už prokousali chovatelskými začát...