Papoušek hnědý

Papoušek hnědý, foto: Ing. Martin Vančura
Papoušek hnědý, foto: Rudolf Vít
Latinský název Poicephalus rueppellii
Alternativní název Papoušek Rüppelův
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 22 cm
Délka života 20 let
Náročnost vysoká, vhodný jen pro znalé chovatele
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B

Papoušek pocházející z atlantického pobřeží jižní Angoly a severní Namibie je svou postavou typickým představitelem svého rodu. Středně velký pták s mohutným zobákem. 

Jmenuje se hnědý, ale moc hnědé barvy na jeho těle nenajdete. Dříve se jmenoval Rüppelův. Za minulého režimu nebyla však věnovací jména v názvosloví v módě, proto se přejmenoval. Co na tom, že moc jeho vzhledu neodpovídá? Jen u starších exemplářů lze najít šedohnědou barvu v křídlech. 

Ptáci se objevují v evropských chovech až koncem minulého století, u nás až po roce 1989. Hnízdění u nás doloženo až po roce 2000.

Popis a charakteristika

Pták je téměř po celém těle šedý, na lících světlejší. Jen starší exempláře mají na křídlech šedohnědé vybarvení. Nápadné je svítivě žluté ohbí křídla, žluté punčošky a modrozelený kostřec, jakož i spodní krovky ocasní a konec břicha. Duhovka oranžová.

Jak chovat

Tito ptáci nejsou v evropských chovech zcela běžní, i když v současné době existují specialisté na africké papoušky i u nás. To jsou však chovatelé s letitými zkušenostmi, s přirozeným i již získaným citem pro ptáky, s citem profesionála. Jinak lze v kostce říci, že k ptákům přistupujeme tak jako k dalším tohoto rodu.

Nároky na prostor

Nemají velké nároky na prostor. Měla by stačit metrová klec.

Potrava a krmení

Základem je směs krmení pro velké papoušky, tedy směs olejnatých i semen moučného typu. Dále ovoce, zelenina, bobule. Všichni ptáci uvítají, když dostanou nedozrálé klasy prosa a senegalu, ještě měkké klasy kukuřice. V londýnské zoo prý brali i housku namočenou v kaši pro lorie.

Zdraví

Vyžadují teplo. Vitaminy a léčiva podávat spíše do vody.