Pásovník škraboškový

Základní informace

Latinský název Poephila personata
Čeleď Estrildidae (Astrildovití)
Velikost 11 cm
Délka života 6 let
Náročnost vyšší
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Je jedním ze tří druhů australských astrildovitých pěvců, kteří mají typický černý pruh směřující na konci těla od kostřece směrem dolů, kde se zužuje do špičky. 

Z těchto tří druhů je v klecích nejvzácnější, zřejmě proto, že je nejméně odchováván. Pochází se severní Austrálie, ze stejných lokalit jako amada Gouldové, která je považována za choulostivého ptáka. 

Popis a charakteristika

Celkově světle hnědý drobný pták s dlouhým ocasem a žlutým zobákem. Na konci těla má typický černý pás, podle kterého jsou tito ptáci v češtině pojmenováni. Na přední části hlavy, čele i bradě nese černou barvu, úzkou masku. Samec i samice jsou stejně zbarvení, jako u všech druhů pásovníků.

Rozeznání pohlaví je však u tohoto druhu nejobtížnější, proto také jsou jeho odchovy nejméně početné. Přesto jej lze považovat v evropských klecích za domestikovaného, protože po celá desetiletí se z Austrálie nedováží. Zeměpisná forma pásovník škraboškový bělouchý je v Evropě vzácnou raritou.

Jak chovat

Nejlépe samostatně ve větší kleci. Lze jej chovat i ve společné voliéře, kde však jiné druhy nejspíše vytvoří dominantní pár, který ty méně dominantní odsune do vedlejší role, což se nepříznivě projeví na úspěšnosti hnízdění. Ve velké voliéře by zřejmě bylo úspěšné chovat je v hejnu, ale těžko jich seženete dost, aby to fungovalo.

Nároky na prostor

Měla by stačit klec 80 × 40 × 20 cm výšky nebo i něco větší.

Potrava a krmení

Základem je směs různých druhů prosa a lesknice pro astrildovité. Vaječná míchanice, zelené krmení jako ptačinec žabinec a listy pampelišky. Zvláštní lahůdkou jsou nedozrálé klasy prosa, zvláště senegalského. Klasy senegalu i zralého, doporučuje se podávat pravidelně.

Zdraví / nemoci

Důležitá je možnost koupele a také nutnost předkládat drobný říční písek jako grit a drcené vaječné skořápky. 

Články - Pásovník škraboškový

Náš seriál o krmení pro ptáky  - Pásovníci
Rudolf Vít

Náš seriál o krmení pro ptáky  - Pásovníci

Náš seriál o krmení pro ptáky  - Pásovníci

Časopis AZ 3/03 přinesl článek o pásovníku dlouhoocasém (Poephila acuticauda). Snad by některé naše chovatele zajímala stať o krmení. Já jsem se věnov...