Arasari zelený

Základní informace

Latinský název Pteroglossus viridis
Čeleď Ramphastidae (Tukanovití)
Velikost 30-34 cm
Délka života 10 let
Náročnost vysoká, vhodný jen pro znalé chovatele
Kontakt s člověkem není vyloučen
Mluvení ne
CITES příloha B

O druhu

Arassari zelený má být nejmenším druhem z čeledi tukanovitých. Všichni jsou typickými ptáky pralesů Jižní Ameriky. Jsou to příbuzní datlů, když jsou řazeni do řádu šplhavců. Mají totiž stejně utvářenou nohu. Jsou to ptáci plodožraví, základní složkou jejich potravy jsou všemožné plody. Jsou to však ve skutečnosti všežravci, kteří spolknou vše, co najdou. Od hmyzu až po drobné ptáky. 

Čeština používá pro čeleď tukanovitých pouze dvě rodová pojmenování, arassari a tukan. Arassariové bývají menší a mívají zubaté okraje zobáku. Celá tato čeleď jsou ptáci, kteří se vyznačují ohromnými, dlouhými a pestře zbarvenými zobáky. Zobák je lehký, protože je komůrkovité stavby.

Popis a charakteristika

Pták o velikosti naší sojky nebo kavky, s nápadně velkým zobákem a krátkým ocasem. Zelenou barvu však na jeho těle moc nehledejte. Svrchu těla, hlavně na hlavě, je samec černý, samice na hlavě hnědá. Horní čelist zobáku světlá, spodní černá, u kořene pestrobarevná. Prsa a spodina těla jsou žlutozelené. Žádná výrazná zeleň.

Jak chovat

Jsou to poměrně velcí ptáci, kteří vyžadují prostor a teplo. Pochází z tropických lesů severovýchodu Jižní Ameriky. Buď tedy větší voliéra ve skleníku, anebo celý skleník. Hnízdí v dutinách. Po snůšce je samice v dutině zazděna a krmena samcem. 

Všichni živočichové živící se ve větší míře ovocem mají řídký trus. S tím musíte počítat. Na omezenějším prostoru se musí často uklízet a vymýšlejí se různé směsi, které absorbují řídký trus. Doporučuje se do směsí přidávat rašelinu.

Nároky na prostor

Velké. Nejsou to sice žádní vynikající letci, ale potřebují pohyb, aby mohli přeskakovat po silnějších větvích.

Potrava a krmení

Základem je na kousky krájené ovoce různých druhů, dále průmyslově vyráběné granule pro plodožravé ptáky, větší druhy hmyzu od velikosti moučných červů, někteří chovatelé používají i granule pro kočky.

Zdraví / nemoci

Nejsou známy specifické neduhy těchto ptáků. Mají mít možnost koupání, ale i sprchování, občas. V jejich vlasti často prší.

A pozor, ani ve sklenících nesmí být průvan, což člověk často nevnímá.

Články - Arasari zelený

Arassari zelený Pteroglossus viridis – chov a odchov

Arassari zelený Pteroglossus viridis – chov a odchov

Arassari zelený Pteroglossus viridis – chov a odchov

Když jsem si v roce 2014 kupovala od pana Gajdoše turaky červenokorunkaté, viděla jsem v jeho chovu něco nádherného! Říkala jsem si, tohle je malý tuk...

Chov arassariů zelených (Pteroglossus viridis)

Chov arassariů zelených (Pteroglossus viridis)

Chov arassariů zelených (Pteroglossus viridis)

Arassariové se společně s tukany řadí do čeledi Ramphastidae (tukanovití), pro které je nejvýraznějším znakem jejich mohutný zobák. Ten má význam komu...

Měkkožraví chovanci našich voliér - Arasari

Měkkožraví chovanci našich voliér - Arasari

Měkkožraví chovanci našich voliér - Arasari

Arasari černohrdlý (Pteroglossus aracari). Jedná se o druh arasarie vyskytující se v jihoamerických státech Brazílie, Francouzská Guyana, Guyana, Suri...