Lori límcový

Základní informace

Latinský název Phigys solitarius
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 20 cm
Délka života 20 let
Náročnost vyšší - vhodný pro znalé chovatele
Kontakt s člověkem dá se ochočit
Mluvení ano
CITES CITES II, B

O druhu

Menší z loriů pocházející z některých ostrovů v souostroví Fidži. To je oblast považovaná v Evropě za ráj na zemi. Možná to tak vypadá na barevných filmech, ale mnohde to byl spíše domov lidojedů. 

Až do světové války. Stálé, rovníkové teplo, pořád něco kvete. Ptáci jsou neobyčejně barevní a kupodivu je jejich barevnost dobře maskuje ve změti listů.

Popis a charakteristika

Ptáci jsou vybarvení v kombinaci sytě světle zelené barvy na zádech, křídlech a ocase, rudě červené je břicho i spodní líce, krk a konec břicha jsou tmavě fialové, na hlavě je rovněž tmavý od čela až po zátylek. Zobák mají světlý. Vzadu na krku mají prodloužená péra, odtud jejich jméno. V Evropě se dají považovat za vzácné chovance. 

Do roku 2003 v našich chovech nebyli. V roce 2017 vystavováni v Hrotovicích.

Jak chovat

Jednotlivé ptáky lze chovat i v menší kleci. V páru, kdy uvažujeme o odchovech, samozřejmě v menší, nejlépe skleníkové voliéře. 

Důležité je dno takového zařízení. Jejich trus je řídký, dokonale lepivý. Zvláště pod oblíbenými místy, kde vysedávají, se doporučuje přidávat rašelinu, která jednak absorbuje vlhkost a navíc je antibakteriální.

Nároky na prostor

Nároky na prostor v podstatě nemají velké, nicméně chovatel si musí vše dokonale promyslet. Při současných možnostech ve stavbě klecí si může vybrat tolik možností, že jde spíše o klecní architekturu. 

Potrava a krmení

V současnosti bude základem profesionálně připravená, základní potrava prodávaná pod jménem Nekton. Lze podávat piškoty máčené do řídkého medu nebo sirupu. Lze nabízet dětskou výživu, kterou lze dále obohacovat, třeba mlékem. Loriové jsou vesměs velcí mlsouni, ale i ochutnavači. 

Zdraví / nemoci

Teplo a zase teplo. Chlad z přírody neznají. Nutná možnost koupelí, často i sprchování. Samozřejmě ne studenou vodou. 

Články - Lori límcový

Čeleď Loriovitých - Lorinae

Čeleď Loriovitých - Lorinae

Čeleď Loriovitých - Lorinae

Vzhledem k tomu, že u nás stále více roste obliba papoušků z čeledi loriovitých a dostupná literatura je již zastaralá, dovolte, abych vám seznámil s...

Nebojte se chovat lorie

Nebojte se chovat lorie

Nebojte se chovat lorie

D. Bauer chce v německém časopise AZN 5/99 svými řádky dodat odvahu těm chovatelům, kterým se loriové líbí, ale váhají si je opatřit. Seznamte se blíž...

Lori límcový - Phigys (Calliptilus) solitatius

Lori límcový - Phigys (Calliptilus) solitatius

Lori límcový - Phigys (Calliptilus) solitatius

Tento druh lori je jediným zástupcem svého rodu. Někdy bývá zařazován do rodu Vini. Dováží se velmi vzácně, což je škoda. Je to pták, který je nejen p...