Lori límcový

Lori límcový, foto: Shutterstock
Latinský název Phigys solitarius
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 20 cm
Délka života 20 let
Náročnost vyšší - vhodný pro znalé chovatele
Kontakt s člověkem dá se ochočit
Mluvení ano
CITES CITES II, B

Menší z loriů pocházející z některých ostrovů v souostroví Fidži. To je oblast považovaná v Evropě za ráj na zemi. Možná to tak vypadá na barevných filmech, ale mnohde to byl spíše domov lidojedů. 

Až do světové války. Stálé, rovníkové teplo, pořád něco kvete. Ptáci jsou neobyčejně barevní a kupodivu je jejich barevnost dobře maskuje ve změti listů.

Popis a charakteristika

Ptáci jsou vybarvení v kombinaci sytě světle zelené barvy na zádech, křídlech a ocase, rudě červené je břicho i spodní líce, krk a konec břicha jsou tmavě fialové, na hlavě je rovněž tmavý od čela až po zátylek. Zobák mají světlý. Vzadu na krku mají prodloužená péra, odtud jejich jméno. V Evropě se dají považovat za vzácné chovance. 

Do roku 2003 v našich chovech nebyli. V roce 2017 vystavováni v Hrotovicích.

Jak chovat

Jednotlivé ptáky lze chovat i v menší kleci. V páru, kdy uvažujeme o odchovech, samozřejmě v menší, nejlépe skleníkové voliéře. 

Důležité je dno takového zařízení. Jejich trus je řídký, dokonale lepivý. Zvláště pod oblíbenými místy, kde vysedávají, se doporučuje přidávat rašelinu, která jednak absorbuje vlhkost a navíc je antibakteriální.

Nároky na prostor

Nároky na prostor v podstatě nemají velké, nicméně chovatel si musí vše dokonale promyslet. Při současných možnostech ve stavbě klecí si může vybrat tolik možností, že jde spíše o klecní architekturu. 

Potrava a krmení

V současnosti bude základem profesionálně připravená, základní potrava prodávaná pod jménem Nekton. Lze podávat piškoty máčené do řídkého medu nebo sirupu. Lze nabízet dětskou výživu, kterou lze dále obohacovat, třeba mlékem. Loriové jsou vesměs velcí mlsouni, ale i ochutnavači. 

Zdraví

Teplo a zase teplo. Chlad z přírody neznají. Nutná možnost koupelí, často i sprchování. Samozřejmě ne studenou vodou.