Rýžovník šedý

Základní informace

Latinský název Padda oryzivora
Čeleď Estrildidae (Astrildovití)
Velikost 14-17 cm
Délka života až 7 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Elegantní, celkem často chovaný astrild. Možná pro mnohé bude překvapením, že i přes svou schopnost se přizpůsobit, patří ve své domovině ke druhům ohroženým vyhubením. 

Popis a charakteristika

V 18. století, kdy Linné rýžovníky pojmenoval a popsal jako druh, se vyskytovali po celé jihovýchodní Asii. Především na indonézských ostrovech. V dnešní době stavy rýžovníků prudce klesají. 

Rýžovníci nejsou pestře zbarvení, co ale nemají na barevnosti, to dohání svou elegancí. Samce od samice rozeznáme hlavně podle chování a zpěvu. Jinak jsou rozdíly mezi pohlavími patrné hlavně již trochu cvičenému oku chovatele, který vidí samcovu větší robustnost, výraznější okruží kolem oka a hranatější rysy hlavy. Rýžovník je šlechtěný a chovaný v řadě mutací. 

Jak chovat

Jedná se o ptáka vhodného pro začátečníky. Je nutné si uvědomit, že rýžovníci v přírodě vytvářejí hejna, a tak není správné držet v kleci jednoho osamělého rýžovníka. Pokud se podaří sestavit pár, může se i začátečník brzy těšit z mláďat. 

Hnízdit necháváme ptáky nejdříve ve věku 10 měsíců. Snáší kolem 6 vajec, inkubace trvá asi 13 dní a o mláďata se starají oba rodiče. Hnízdo mladí opouští za 24 až 28 dní a rodiče je krmí ještě asi 2 týdny poté. 

Po osamostatnění chovatelé doporučují mladé od rodičů oddělit. Ve voliérách lze rýžovníky chovat ve společnosti s jinými mírumilovnými druhy. Voliéra ale musí být skutečně prostorná, aby měli ptáci v případě konfliktu možnost si od sebe udržet odstup. 

Nároky na prostor

Lze volit mezi chovem v kleci a chovem ve voliéře venkovní či interiérové. Zpravidla platí, že větší prostor = lépe. Na prostoru je opravdu nutné nešetřit. Jako minimum lze u klecového chovu považovat rozměr orientačně kolem 80 (d) x 50 (v) x 50 (h) cm. 

Chovatel ale musí počítat s případnými odchovy a mít kromě této klece pro rodiče i proletovačku pro mladé (zpravidla se jedná o klec prostornější než tu, ve které byla mláďata vychována, aby si v ní vytrénovala dostatečnou kondici) a také případnou klec pro karanténu (nemoc, nově příchozí zvíře).

Klec vybavíme jako v případě jiných astrildů, tedy bidly různé šíře (vhodná jsou i brusná bidla), budkou pro hnízdění, krmítkem a nádobkou na vodu. Je třeba nezapomínat na potřebu astrildů se koupat a nabídneme tudíž kromě pitné vody i vodu ke koupání. 

Jako u všech ptáků, i zde je zapotřebí nabízet hnízdícímu páru vhodný materiál pro vystlání budky.

Potrava a krmení

Hlavní složkou krmné směsi jsou různé druhy pros, lesknice, dáváme také semenec, lněné semínko. Lze samozřejmě volit z prodávaných již hotových směsí pro zrnožravé exoty. Důležité je kromě zrnin nabízet i zelené krmení nebo zeleninu a ovoce, zrní lze nabízet klíčené. 

V době hnízdění je vhodné ptákům nabídnout vaječnou míchanici, popř. i hmyz (mravenčí kukly, moučné červy apod.). Vedle krmení nezapomínáme i na jemný písek a zdroj vápníku (lze nabídnout drcené mušle, které jsou běžně dostupné v chovatelských potřebách). 

Zdraví / nemoci

Rýžovníci určitě nejsou vhodnými adepty pro celoroční chov v našich podmínkách. V zimě musí mít možnost ukrýt se do teplého prostředí temperovaného záletu voliéry anebo je nutné je vzít do interiéru. Každý chovatel ptáků by měl mít přehled o veterinářích specializovaných na ptactvo ve svém okolí, neboť drobný ptáček rychle podléhá nejen samotnému problému (nemoc, zranění), ale mnohdy i „pouhému“ stresu. 

Články - Rýžovník šedý

Rýžovník šedý Padda oryzivora
Rudolf Vít

Rýžovník šedý Padda oryzivora

Rýžovník šedý Padda oryzivora

Rýžovníci nabízení v obchodech a na trzích většinou pocházejí z odchytu. Jejich domovinou je Jáva, Sumatra, Borneo, Moluky. Byl také uměle vysazen na...

Rýžovník šedý (Padda oryzivora)
Antonín Vítek

Rýžovník šedý (Padda oryzivora)

Rýžovník šedý (Padda oryzivora)

Vieillot, 1790 Jméno dostal podle své oblíbené potravy – rýže, ale živí se i jinými zrny. Angličané jej nazývají Rice–Bird a Němci Der Reisfink.......

Zkušenosti z chovu rýžovníka šedého
Miloš Hanzlík

Zkušenosti z chovu rýžovníka šedého

Zkušenosti z chovu rýžovníka šedého

Rýžovníky šedé, plavé a bílé chovám již mnoho let. Jejich chov je bezproblémový. Úspěšně je odchovávám ve voliérách i v bednové kleci o délce 90 cm......

Rýžovník pastelové mutace
Rudolf Vít

Rýžovník pastelové mutace

Rýžovník pastelové mutace

Okolo roku 1990 byla tato mutace poprvé odchována v Holandsku a od r. 1995 se jí věnují také němečtí chovatelé. Po počátečních nejasnostech byly barev...

Pozdní opeřování
Josef Pekárek

Pozdní opeřování

Pozdní opeřování

Před třemi lety jsem zakoupil dvouletý pár rýžovníků plavých. Každým rokem mi spolehlivě vyvedou 2 až 3 odchovy silných mláďat. U posledních dvou le.....