Motýlek granátový

Základní informace

Latinský název Uraeginthus (Granatina) granatina
Čeleď Estrildidae (Astrildovití)
Velikost 14-15 cm
Délka života 6-7 let
Náročnost vyšší
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Zbarvením nesmírně atraktivní africký astrild, kterého však nelze doporučit úplným začátečníkům v chovu astrildů. Prvního motýlka granátového v Evropě v 18. století získala darem Madame de Pompadour.

Popis a charakteristika

Motýlek granátový není jednoznačně taxonomicky zařazen, v tuto chvíli je některými odborníky řazen do rodu Uraeginthus a jinými odborníky naopak do rodu Granatina. 

Jedná se o krásně zbarveného zrnožravého astrilda s jasně patrným pohlavním dimorfismem. Přirozeně obývá otevřené pláně s keři, travnaté cesty a sušší okolí vodních toků velké části Afriky (Angola, Botswana, Mosambik, Namibie, Jihoafrická republika, Zambie, Zimbabwe). Žijí zde ve dvojicích nebo malých skupinách. Mohou tvořit chvilkové skupiny s jinými druhy astrildů. Jsou skvěle adaptovaní pro život v suchém prostředí, dokonce jsou schopni se živit suchou potravou bez pravidelného příjmu vody. 

Přirozeně jsou celý život monogamní. Hnízdo je oválné a tvořené hlavně trávami.

Jak chovat

Motýlky chováme nejlépe v párech. Více párů lze držet ve voliéře pouze pokud je voliéra skutečně veliká a páry mají možnost obývat svá teritoria aniž by se rušily. Vzhledem k místu přirozeného výskytu motýlky chováme v teplotách 20 °C a vyšších, důležité je také zvolit slunné místo pro chov. 

Hnízdo si staví v budce popř. i v křoví ve voliéře. Snůška čítá 4 až 6 vajec, inkubace trvá 14 dní. Motýlek granátový je velice citlivý pták, kterého lze doporučit pouze chovatelům, kteří již dříve chovali jiné druhy motýlků. Ale ani tito nemusí mít v chovu nutně štěstí, jedná se skutečně o komplikovanější druh, čemuž odpovídá i menší nabídka ptáků a jejich cena.

Nároky na prostor

Chovatelé se nemohou  jednoznačně shodnout, zda je lepší motýlky granátové držet v klecích či voliérách. Existuje názor, že motýlci vylíhnutí v kleci budou v dospělosti dobře prosperovat v kleci a motýlci líhnutí ve voliéře musí opět do voliéry. V obou případech je nutné dodržet výše uvedené mikroklimatické podmínky.

Potrava a krmení

Krmíme kvalitní směsí drobných semen v suchém i klíčeném stavu. Nabízíme zelenou potravu a v době hnízdění samozřejmě vaječnou míchanici a živočišnou bílkovinu ve formě např. mravenčích kukel nebo smýkaného hmyzu. Samozřejmostí je grit a zdroj vápníku.

Zdraví / nemoci

Tento druh je charakteristický vysokými nároky na mikroklima v kleci či voliéře. Nesnáší velké teplotní výkyvy, nižší teploty, vysokou vlhkost nebo průvan. Chovatelé zmiňují i větší problémy při odchovech, kdy rodiče nesedí na vejcích nebo vyhazují mláďata z hnízd. Samozřejmostí ve výbavě by měla být karanténní klec a přehled o veterinárních lékařích zaměřených na exotické ptáky.