Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Papoušek rudobřichý

Chystáte se koupit plemeno Papoušek rudobřichý?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Papoušek rudobřichý se představuje

O plemenu

Středně velký australský papoušek zvláštního „vojenského“ vybarvení. Žije ve vnitrozemí jihovýchodní a jižní Austrálie. Je příkladem toho, že když se české pojmenování jaksi nepovede, v chovatelské praxi se ve velké míře používá malinko počeštěné cizí pojmenování.

V evropských chovech je nejvíce rozšířena nominátní forma, které u nás chovatelé říkají blůbonet. Formě papoušek rudobřichý naretský, která byla původně vedena jako samostatný druh, chovatelská hantýrka říká narety. Soustava je vede jako rozely modrokřídlé. Chovatelé vědí, že to rozely nejsou, proto se jméno neujalo. 

Pozor také na záměnu jmen, papoušek červenobřichý je odlišný druh. 

Zdraví / nemoci

Dávat vyšetřit trus na přítomnost škrkavek. 

Popis a charakteristika

Většinové vybarvení lze nazvat olivově šedozelené, khaki. Čelo, přední líce a hrdlo jsou tmavě modré. Ohbí křídla až krajní letky jsou také modré. Břicho červené. Ptáci jsou do systému řazeni obvykle mezi rozely a rod papoušků zpěvavých.

Jak chovat

Jsou to klasičtí dobří letci, kteří patří do větších voliér. Potřebují prolet. Všichni evropští ptáci jsou sice již v Evropě odchovaní, nicméně jejich odchovy se nedaří tak jako u rozel, a to všech druhů. Proto jsou to i ptáci řekněme vyšší cenové hladiny. 

Mají být vůči chladu odolní. Chovatelé je většinou drží v takzvaných celoročních voliérách, které mají vnitřní a venkovní část propojenou průletovým uzavíratelným okénkem.

Nároky na prostor

Mají větší nároky na prostor, potřebují prolet.

Potrava a krmení

Většinu australských papoušků krmíme stejně. Základem je směs semen pro větší papoušky, slunečnice, semenec, různé druhy prosa, lesknice, loupaný oves, kardi. 

Všechna tato semena podáváme i v naklíčeném stavu, zvláště pak v době hnízdění. V naklíčeném stavu dáváme i pšenici a kukuřici. Nedozrálé klasy prosa, senegalu, různých trav jako ovsík vyvýšený nebo lebedu. Krájenou kořenovou zeleninu, ovoce, větve k okusu.