Timálie čínská

Základní informace

Latinský název Leiothrix lutea
Alternativní název Čínský slavík
Čeleď Leiotrichidae, některé zdroje uvádí také Timaliidae (Timáliovití)
Velikost 15 cm
Délka života 10 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Timálie jsou ptáci podobní drozdovitým. Jsou to hmyzožraví ptáci rozšíření nejvíce v jihovýchodní tropické Asii nebo Africe. Čeština používá rodové jméno timálie pro více rodů této čeledi. Ze všech timálií je právě ta čínská evropským chovatelům nejznámější. 

Šedozeleně vybarvený pták s jasně žlutým hrdlem a červeným zobákem je rovněž výtečným zpěvákem, ve své domovině i oblíbeným klecním ptákem. V minulosti byl dovážen ve velkých počtech a byl běžně na trhu. Zvykne si létat pro moučné červy na ruku chovatele. 

V současnosti je v evropských chovech stále přítomná, její cena se však vyšplhala značně vysoko. Protože se ptáci z Asie nedováží dobře dvacet let a timálie se tu stále v chovech drží, je to důkaz, že odchovávat je lze. Jsou to však ptáci pro pokročilejší chovatele.

Popis a charakteristika

Pták je to o něco větší, než jsou oblíbení astrildovití nebo pěnkavovití klecní ptáci. Je živé povahy a často se pohybuje i na zemi. Samce lze sice držet samostatně v malé kleci jako zpěváka, to však není trend dnešního chovatelství. Nyní jde v první řadě o odchovy. 

V jihovýchodní Asii je rozšířena od Indie až po jižní Čínu. Osídluje zde různé biotopy. Samečci i samičky jsou shodně vybarveni, samice má mít šedivější uzdičku.

Jak chovat

Ptáci se hodí do venkovní voliéry s keřem a nějakou popínavou rostlinou, například břečťanem. Nedoporučuje se k nim dávat další, zvláště menší ptáky. Píše se o nich, že menším ptákům žerou i vejce. 

V zimě je nutné přemístit je do temperované místnosti, kde stačí středně velká klec pro jeden pár.

Nároky na prostor

Menší voliéra 2 × 0,5 × 2 m výšky.

Potrava a krmení

Jsou to hmyzožraví a plodožraví ptáci. Hmyz smýkaný, mouční červi, vaječná míchanice, granule pro hmyzožravé ptáky, ovoce, milují hrušky hniličky, které již sami nejíte, ale berou i naklíčené zrní, máčený piškot. Na piškot sypeme vitaminy a vápník.

Zdraví / nemoci

Jsou to velmi odolní ptáci, kteří netrpí specifickými neduhy. Ve venkovních, otevřených voliérách mohou však ledacos chytit od venkovního ptactva. Kontrolovat, zda nemají třeba vápenku.

Články - Timálie čínská

Timálie čínská
Rudolf Václavský

Timálie čínská

Timálie čínská

Mezi chovateli je známa pod jménem "Čínský slavík" nebo "Sýkora zlatá". Obývá hornaté kraje jižní Číny až po Himaláje, Barmu a severní Čínu. Vrch hlav...